Medzinárodný divadelný festival CIBULÁK, Pezinok 24. – 25. júna 2005

Veronika Hanuliaková / Máj 2005 / Prečítané 2978 krát

   Milovníkov kvalitného divadla, dobrej hudby, zaujímavých filmov... jednoducho vás všetkých, ktorí sa radi a výborne zabávate, určite poteší niekoľko horúcich informácií z festivalovej kuchyne 17. ročníka Cibuláku.

Na svoje si samozrejme príde nielen náročnejší divák, ale aj návštevníci, ktorí bežne do divadla nezavítajú a zastávajú skeptický názor, že „ je to len umenie pre zasvätených“. Cibulák 2005 vás opäť presvedčí o tom, že nie je divadlo ako divadlo. Tento festival iných alternatívnych foriem, je tu jednoducho pre všetkých. A keď hovoríme pre všetkých, to znamená, že organizátor nezabudol ani na tých najmenších.
Ako sme vás už minule informovali, očakávanou udalosťou tohtoročného Cibuláku bude premiéra predstavenia nášho domáceho divadla PIKI, ktoré je však dobre známe široko ďaleko. Svetlo sveta uzrie ich Kamoš obor, rozprávkový lapač snov a vy sa už teraz môžete tešiť na fantastické dobrodružstvá, ktoré zažil so svojou malou priateľkou Sofiou. Môžeme vám prezradiť, že sa s nimi možno budete aj trochu báť, ale aj to, že sa spolu veľa nasmejete. Tvorcovia sa inšpirovali knihou R. Dahla. A vy si určite nedajte ujsť túto jeho novú divadelnú podobu.
Očakávané hviezdy festivalu - rakúske divadlo Irrwisch   Na „deti každého veku“ nezabudol ani Klaun Bilbo, ktorý k nám zavíta po svojom dlhom putovaní krajinami Európy a Ázie, aby ukázal svoje zábavné kúsky. Bilbo znovu oživí aj charaktery comedie dell´arte v pohrebnom pochode predstavenia Smrt komedie, ktoré excelovalo aj na otvorení minuloročných olympijských hier v Aténach.
Z prastarých tradícií kočovných divadiel, kaukliarskych spoločenstiev putujúcich od mesta k mestu, vychádza súbor Komedianti na káře. Malých aj veľkých potešia svojimi príbehmi, ktoré vám vyrozprávajú odvážni rytieri, krásne princezné, udatní princovia, strašní draci či lesné víly. Nebudú chýbať žonglérske kúsky, vrhanie nožmi či šermiarske zápasy. To všetko, samozrejme, priamo pod šírim nebom.
Divácky zaujímavé určite bude aj predstavenie Indigenes z dielne francúzskeho divadla Delices – DADA. Príbeh inšpirovaný slávnou drámou Rómeo a Júlia je situovaný do exteriéru, ktorý samotný sa stáva pre tvorcov silnou inšpiráciou. Budete svedkami zaujímavej konfrontácie klasického literárneho diela a jeho divadelného predvedenia v duchu DADA - istickej imaginácie.
Teatr Novogo Fronta je azda tým najlepším čo dnes môže náročnejšiemu divákovi európska alternatívna scéna ponúknuť. Predstavenie Phantomysteria vám pripraví pohybový koncert plný symbolov a mystiky, hľadajúci odpovede na večné otázky ľudského bytia.
Malými nočnými príbehmi a predstavením Pulcinella očarí návštevníkov festivalu aj slovinský bábkar Matija Solce.
Úplne z iného súdka tentoraz namixoval zábavu všestranný rakúsky súbor Irrwisch. Môžeme vám s určitosťou povedať, že štyria energickí chlapíci, ktorých si mnohí pamätajú z minulého roku (najmä ten sympatický pán, od ktorého si jeden z nich „požičal“ okuliare...), radikálne zmenili imidž. Zrazu dostanete pocit, že sa vrátili zlaté roky sedemdesiate. Krikľavé lesklé košele, kultové sexi zvonové nohavice, parádne účesy ako zo starých amerických seriálov. To všetko predznamenáva fakt, že títo páni to v uliciach mesta roztočia vo veľkom štýle, v disko štýle sedemdesiatych rokov, v štýle Nujork Denzing Kwiin.
Ak ste predsa len pokojnejšie, poetickejšie nátury, zatúlajte sa na nové predstavenie JW Production a Túlavého divadla, ktoré pre vás pripravilo kabaretné pásmo namiešané z pesničiek legendárnej dvojice Voskovca a Wericha.
Pre drsnejšie povahy máme skvelý typ. Príbeh priamo z boxerského ringu Rocky IX v podaní vynikajúceho českého divadla Buchty a loutky. Máte pocit, že bábky a boxerské rukavice nejdú dohromady? Nedajte sa zmiasť formou, apropo, akékoľvek zaužívané pravidlá sú pre toto divadlo nonsens. Napriek tomu, práve s týmto predstavením, získali prestížne ocenenie ERIK za najpozoruhodnejšiu bábkovú inscenáciu roku 2004.
Alebo by ste radšej Fešandy? Tu ich máte. Dve skvelé, vtipné, mladé, krásne, dokonca aj inteligentné, ale hlavne poriadne uvravené baby, ktoré sa svojskou poetikou zamýšľajú nad vážnou filozofickou otázkou: Keby chlapi neboli.
Filmová sekcia, ktorá vynikajúco zapadla do celkovej dramaturgie Cibuláku, vás aj tento rok presvedčí, že slovenský film naozaj nie je mŕtvy. Príďte sa pozrieť na nové študentské počiny FTF VŠMU.
Samozrejme, že nebudú chýbať ani večerné koncerty na Nádvorí Zámku. Piatok otvorí domáca kapela Feelme. Energické úpravy filmových melódií neskôr vystrieda repertoár známej recesistickej skupiny Karpatské chrbáty. Piatkový večer vyvrcholí tanečným setom pánov z Café Del Fun. V sobotu sa predstaví horúci objav s prekvapivo nízkym vekovým priemerom, ale o to väčšou odvahou – Tucan, po nich to budú naši domáci Karpatskí pastieri a o záver koncertu sa postará Mango Molas, skupina, ktorá sa našla v energických karibských rytmoch.
Zo sprievodných podujatí určite zarezonuje happening, na ktorom bude Ondrej Rudavský v Galérii PROKOP premietať svoje videá. Počas celého Cibuláku bude fungovať aj festivalová čajovňa s hudobným programom.
Je viac ako jasné, že posledný júnový víkend sa celý Pezinok premení na divadelné mesto. Počnúc Radničným námestím, cez Potočnú ulicu, Kultúrne centrum, Zámok aj Zámocký park a dokonca neobíde ani jeden známy hypermarket.
Dôvodov na to, aby ste neobišli Cibulák je naozaj dosť. A keď už nič tak príďte aspoň na ten cibuľový chlieb...

PROGRAM

Piatok, 24.6.
16.00 PIKI Kamoš obor Malá sála KC
17.00 Bilbo Compagnie Klaun Bilbo Potočná ulica
18.00 Irrwisch Nujork Denzing Hypernova Kwiin
18.00 Komedianti na káře Kdo z koho Zámocký park
19.00 JW production a Túlavé divadlo Piano Revue Sála v Zámku
19.00 Buchty a Loutky Rocky IX Veľká sála KC
20.00 Komedianti na káře Rytířské povídaní Zámocký park o princi Bajajovi
20.30 Bilbo Compagnie Smrt komedie Radničné nám.
21.30 Teatr Novogo Fronta Phantomysteria Nádvorie Zámku
23.00 Koncert - Feelme, Karpatské chrbáty, DJ Carlo, DJ Truhlík &live trumpet Remo, Nádvorie Zámku

Off program (24.6.):
21.00 Ondrej Rudavský Happening Galéria Prokop

Sobota, 25.6.
10.30 Irrwisch Nujork Denzing KwiinRadničné nám.
11.30 Filmová sekcia Noc na FTF 3 Malá sála KC
14.30 PIKI Kamoš obor Veľká sála KC
15.00 Komedianti na káře Princ Nebojsa Nádvorie Zámku
16.00 Teatro Matita Pulcinella Pred Zámkom
17.00 Divadlo Fešandy Keby chlapi neboli Sála v Zámku
18.00 Delices DADA Indigenes Zámocký park
19.00 Komedianti na káře I slavní se prali Zámocký park
19.30 Teatro Matita Malé nočné príbehy Sála v Zámku
20.30 Luboš Balák a kol. Komediokraft Veľká sála KC
22.30 Koncert - Tucan, Karpatskí pastieri, Mango Molas, Nádvorie Zámku

ZMENY V PROGRAME VYHRADENÉ!


Ohodnoťte článok: