Noc s Andersenom v Malokarpatskej knižnici

Anna Gašparovičová / Apríl 2005 / Prečítané 2752 krát
  Rok 2005 sa nesie v znamení dvojstého výročia narodenia veľkého dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Druhý apríl – deň jeho narodenia, vyhlásila medzinárodná organizácia UNESCO za medzinárodný deň detskej knihy.
Malokarpatská knižnica v Pezinku pripravila k tomuto výročiu viaceré podujatia. Jedným z nich sa zapojila do medzinárodného projektu Noc s Andersenom, ako jedna zo 400 knižníc štyroch krajín – Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska.
   V noci z 1. na 2. apríla v knižnici ožili rozprávkové postavičky z Andersenových príbehov. Deti čítali, hrali sa, súťažili, tvorili a chatovali na internete. Počas noci do knižnice zavítali aj hostia a čítali z Andersenových rozprávok. Prvý prišiel medzi deti Milan Richter – básnik a prekladateľ, štylizovaný do úlohy pútnika z Odense, ktorý putoval za Andersenom a priniesol slovenským deťom jeho rozprávky. A to nielen obrazne, ale doslovne. Milan Richter vybral a z dánčiny preložil tri posledné vydania Andersenových rozprávok. Po zaujímavom rozprávaní o Andersenovi prečítal jednu z jeho rozprávok. Pripomenul deťom Andersenovo posolstvo, pre tohto autora také výstižné: "Každý z nás sa narodil na kačacom dvore, ale len niekto z labutieho vajca!"
Ďalšími hosťami na čítanie boli naši starí známi Petra Pospechová a Peter Wittgrúber z Mestského múzea v Pezinku. Peter zaujal deti, ako už veľakrát, ďalšou z pezinských povestí o rybníčku, krčmárovi a zbojníkoch, ktoré by si zaslúžili aj širšie publikovanie. Krátko pred polnocou prišla s rozprávkou pezinská autorka detských kníh Viera Valachovičová-Ryšavá, ktorá deťom porozprávala aj o tom, ako sa stala spisovateľkou a mnohých inšpirovala aj povzbudila v ich literárnych pokusoch. Všetci hostia dostali diplomy a stali sa tak členmi Klubu Andersenčiat. Žiaci zo Základnej školy Na bielenisku zahrali ostatným deťom rozprávku Snehová kráľovná a knižnici venovali básničku, ktorú zložili počas Noci s Andersenom. Medzitým deti z času na čas zasadli k internetu a chatovali. V tejto medzinárodnej internetovej diskusii si posielali správičky a vymieňali pozdravy s deťmi zo Slovenska ale aj z Čiech, Moravy a Poľska.
K bohatému programu patrilo aj sadenie stromčeka Rozprávkovníka Andersenovho, ktorý bude na počesť veľkého dánskeho rozprávkara zdobiť priestory knižnice. Pezinské deti dostali pozdrav z Dánskeho veľvyslanectva v Bratislave od veľvyslanca, ale aj od primátora mesta Pezinka, ktorý nemohol prísť. Ako to už počas Nocí v knižnici býva, nechýbali ani tvorivé dielne. Tentoraz deti vyrábali pozdravy a poďakovania H. Ch. Andersenovi, ktoré počas nočnej prechádzky mestom rozvešali na Radničnom námestí, aby aj ostatným obyvateľom Pezinka pripomínali toto významné výročie veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Ohodnoťte článok: