Vítanie jari vo Viničnom

Miroslav Frič / Marec 2005 / Prečítané 2924 krát
Kultúrna komisia pri Obecnom zastupiteľstve a Malokarpatské osvetové stredisko v Modre usporiadali 20. marca v Kultúrnom dome vo Viničnom už tretí ročník podujatia Veľkonočné inšpirácie na Kvetnú nedeľu.
   Na podujatí sa predstavili ľudoví remeselníci z malokarpatského regiónu, ozajstní majstri rôznych odborov: čipkárstvo, výroba drevených hračiek, zdobenie veľkonočných kraslíc, pernikárstvo, umelecké drotárstvo, výšivkárstvo, maľba na sklo, výroba sviec a rôznych figúrok z včelieho vosku, sklárstvo či keramika.
Mimoriadny obdiv návštevníci venovali olympijskému víťazovi v dekoratívnom vyrezávaní z ovocia a zeleniny Otovi Hvizdákovi z Púchova. Jeho kreácie doslova vyrážali dych. Nie každý deň má človek možnosť vidieť také jedinečné výtvory na vlastné oči.
V rámci kultúrneho programu členovia miestneho ochotníckeho divadla predviedli ukážku osláv príchodu jari vo Viničnom. Ľudový umelec Marián Plavec očaril prítomných divákov svojim koncertom na viacerých druhoch píšťál, ale najviac sa vari zapáčila hra na fujare a pri hre na gajdách dietky ani nedýchali. Pre niektorých bolo jednoznačným kultúrnym vrcholom celého podujatia vystúpenie členov špičkového folklórneho súboru Ekonóm z Bratislavy. Svojím majstrovským recitálom tancov a hudby sa nezabudnuteľne vpísali do myslí všetkych prítomných.
Pre iných mohlo byť vrcholom ochutnávanie kulinárskych špecialít. Bolo ich neúrekom. A páni istotne ocenili aj chuť kvalitného viničnianskeho vínka. Na podujatie sa prišlo pozrieť bezmála 300 ľudí z Viničného aj z blízkeho okolia.
Ostáva nám len dúfať, že sa "duši" celého podujatia - pani Ingrid Slaninkovej a jej tímu podarí aj na budúci rok pripraviť také pútavé podujatie.