ETNOFESTIVAL predsa bude!

Monika Čárska / Január 2005 / Prečítané 1532 krát
Nedávno sa mi dostalo do uší, že sa v Pezinku opäť chystá etnofestival. Neváhala som preto a oslovila som prezidenta Občianskeho združenia P.R D. Rasťa Kuttnera.

l Je to naozaj pravda, že etnofestival bude?
- Áno, je to skutočne tak. V poslednej chvíli sa nám podarilo zohnať nejaké financie a zhodli sme sa, že by to na základ etnofestivalu mohlo stačiť. Takže v sobotu 26. februára sa dúfam uvidíme v kulturáku.
l Boli skutočne iba finančné problémy dôvodom, že sa etnofestival po minulé roky neuskutočnil?
- Jedno s druhým. Ak niekto nevenuje týmto aktivitám dosť času, neosloví dostatočný počet sponzorov, nemôže uskutočňovať svoje projekty. Je to veľmi jednoduché - nikto zo sponzorov podobných podujatí nepríde s ponukou financií za nami, ale my musíme ísť za ním a doká
zať, že práve ten náš projekt je ten, ktorý by mal podporiť. Takže tvorba projektu a zháňanie financií je zhruba 90 percent práce. To ostatné je už zábava.
l Aký program ste pripravili na tento ročník?
- Držali sme sa šablóny z minulých rokov, ktorá sa nám výrazne osvedčila. Začneme už o trinástej hodine premietaním dokumentov, ktoré nám zapožičalo OZ Človek v ohrození zo svojho festivalu Jeden svet. Paralelne budeme premietať filmy renomovaných cestovateľov a dokumentaristov. Myslím si, že mená ako Pavol Barabáš či Vlado Dudlák hovoria samé za seba. K tomu samozrejme nezabúdame ani na diapozitívy a rozprávanie pezinských cestovateľov, samozrejmosťou je výstava fotografií. Nebude chýbať ani dobrá etnomuzika, etnočajovňa a samozrejme prekvapenie.
l Má aj tohtoročný etnofestival nejakú základnú tému, alebo bol poskladaný narýchlo „zo všeličoho"?
- Je síce pravda, že sme ho skladali dosť narýchlo, ale myslím si, že tému Ázia sa nám podarí naplniť nielen v dokumentoch, obrázkoch, prednáškach a filmoch, ale aj v hudobnej sekcii, ktorá z väčšej časti vychádza z ázijských tradícií. Nakoniec, aj ten čaj v čajovni bude z Ázie. Návštevníci etnofestivalu sa budú môcť pripojiť k zbierke OZ Človek v ohrození SOS Ázia na pomoc krajinám, ktoré boli zasiahnuté ničivými vlnami.
l Zaujímavé. Čo by ste ešte odkázali návštevníkom?
- Hádam len toľko, aby neváhali a v sobotu 26. februára prišli do Domu kultúry. Na etnofestivale si každý nájde niečo „svoje“.