Motokrosový talent z Vinosadov

pr / December 2004 / Prečítané 2540 krát

 K motokrosu ho v štyroch rokoch priviedol otec, veľký nadšenec tohto športu. Dnes má 16 rokov a z niekdajšej záľuby sa stal vrcholový šport.
   Jaroslav Guštafík získaval trofeje hneď, ako začal súťažiť. Najskôr v roku 2000 sa stal medzinárodným majstrom Slovenska v triede do 85 ccm medzi 9 - 12 ročnými, v kategórii Nádeje. V roku 2001 prešiel do kategórie juniorov (12 - 15 roční) ale aj naďalej zbieral cenné trofeje. V roku 2001 obsadil na medzinárodných majstrovstvách Slovenska 3. miesto a zvíťazil v Stredoeurópskom pohári, v ktorom štartujú jazdci z Čiech, Maďarska a Slovenska. Na konci sezóny si v rozlúčkových pretekoch zlomil ľavú nohu a v júni 2002 zasa pravú nohu v dôsledku čoho vynechal väčšinu pretekov v roku 2002. V nasledujúcej sezóne sa však už stal vicemajstrom Slovenska. Tento rok už na novom motocykli Kawasaki, ktorý patrí do kategórie do 125 ccm, pretekal nielen v juniorskej kategórii medzi 15 - 17-ročnými rovesníkmi ale sily si meral aj so seniormi. A táto sezóna bola ozaj bohatá na úspechy - stal sa majstrom Slovenska (vyhral deväť pretekov z desiatich) i medzinárodným majstrom Slovenska (štartovali aj pretekári z Maďarska, Rakúska, Talianska, Poľska či Nemecka) medzi juniormi, v Slovenskom pohári obsadil 3. miesto, v novovytvorenom Karpatskom pohári skončil druhý aj napriek tomu, že neodjazdil päť závodov a napokon v Stredoeurópskom pohári, v konkurencii jazdcov z Maďarska, Česka a Slovenska obsadil vo svojej triede 3. miesto. Celkovo v tomto roku absolvoval 34 pretekov.Poľska či Nemecka) medzi juniormi, v Slovenskom pohári obsadil 3. miesto, v novovytvorenom Karpatskom pohári skončil druhý aj napriek tomu, že neodjazdil päť závodov a napokon v Stredoeurópskom pohári, v konkurencii jazdcov z Maďarska, Česka a Slovenska obsadil vo svojej triede 3. miesto. Celkovo v tomto roku absolvoval 34 pretekov.
Tieto úspechy sú o to cennejšie, že aj napriek tomu, že si píše klubovú príslušnosť MMK Šenkvice na domácej trati v Šenkviciach mu vôbec nebolo umožnené trénovať a musel trénovať na tratiach vo Vištuku, Lozorne, Stupave či Dunajskej Lužnej. Počas sezóny trénuje na trati dvakrát za týždeň, v utorok a štvrtok, v piatok odchádza na preteky, ktoré sú cez víkendy. Mimo sezóny trénuje trikrát týždenne v posilňovni, cez víkend si ešte pridá ľahší tréning.
Jarko je študentom 2. ročníka SVOŠ v Modre, skĺbiť štúdium s pretekaním je preňho určite náročné. Učí sa vraj na slušný priemer, ako hovorí jeho otec, vzhľadom na ten čas čo trávi nad knihami je to dobré.
Jarko Guštafík so štartovným číslom 21 na čelnej pozícii ma jednom z pretekov MS v Skalici   Motokros je tiež finančne náročný šport, pri všetkej skromnosti vyjde jedna sezóna Jarka na viac ako pol milióna korún, len samotný motocykel stojí približne 300 tisíc.
Má pritom k dispozícii len jeden motocykel, ideálne je mať aspoň dva. Najviac financií ide z rodinného rozpočtu, keď však otec vidí ako sa jeho syn snaží, koľko času a úsilia dáva do tréningu aj do pretekov, bolo by mu ľúto nedať peniaze. Najmä keď vidí, že mladého Jarka to baví a je aj úspešný. Jeho športovaním žije celá rodina, aj mama, či sestry, každý pomáha ako sa len dá. Náklady mu pomáha pokryť aj zopár drobných sponzorov, určite by však rád privítal aj ďalších.
V roku 2005 chce opäť jazdiť čo najviac ťažkých pretekov a samozrejme chce byť aj čo najviac úspešný. Najdôležitejším bude preňho seriál majstrovstiev Európy, z ktorého jedny preteky budú aj na Slovensku. Chce jazdiť aj slovenský šampionát juniorov i v kategórii open, teda bez rozdielu veku. Predsavzatia mladého jazdca i jeho otca, ktorý je zároveň aj jeho trénerom, sú vysoké. V rámci medzinárodných majstrovstiev Slovenska, kde sa neustále zvyšuje konkurencia by chcel jazdiť do 5. miesta, v európskom šampionáte by sa chcel umiestňovať do 15. miesta, ktoré je bodované.
Čaká ho teda ďalšia náročná sezóna, pretekársky i finančne, keďže najmä výjazdy na seriál ME sú veľmi náročné. Jarko aj jeho najbližší veria, že opäť bude úspešná.


Ohodnoťte článok: