Šachtág to je sviatok i zábava

Milan Oravec / December 2004 / Prečítané 2323 krát
   Začiatkom decembra sa konal v pezinskom Dome kultúry tradičný Svätobarborský šachtág. Tento rok sa konal pri príležitosti 665. výročia prvej zmienky o baníctve v Pezinku. Organizátori z Malokarpatského baníckeho spolku pozvali na podujatie okrem svojich členov a rodinných príslušníkov aj hostí, medzi ktorými boli zástupcovia štátnych úradov, baníckeho spolku z Banskej Štiavnice, predstavitelia samosprávy z Pezinka, Perneka a Marianky, viacerí sponzori a ďalší.
Šachtág - to je pre baníkov ozajstný sviatok, ale aj podujatie na ktorom vládne skvelá zábava. Aj keď má svoj program, takmer po celý čas sa improvizuje, pričom sa účastníci výborne zabávajú.
Neodmysliteľnou súčasťou šachtágu je konzumácia piva. Ten kto ho piť nemôže alebo nechce, musí verejne požiadať o výnimku. Každoročne na slávnosti prijímajú do baníckeho stavu nových členov, tí musia absolvovať skok cez kožu. Rituál predpisuje postaviť sa na sud, niečo o sebe povedať, vypiť na ex pohár piva a skočiť.
Nechýbala ani súťaž v pití piva. Zaznelo veľa pekných pesničiek, ktoré spolu s baníkmi pre potešenie všetkých zaspievali muži z Ad Una Corda. Účastníkov tento rok prišiel pozdraviť aj vtipkár Nácko zo Štiavnice.

Ohodnoťte článok: