Figurálne plastiky Márie Hanúskovej

PhDr. Danka Kopálová / December 2004 / Prečítané 3753 krát
Z vernisáže výstavy. Autorka Mária Hanúsková je v strede snímky  Dňa 3. decembra bola v Malokarpatskom múzeu v Pezinku sprístupnená výstava Mária Hanúsková - Figurálne plastiky pri príležitosti životného jubilea autorky.
Mária Hanúsková absolvovala SOU - odbor umelecký keramikár v Modre a od roku 1986 sa spolu s manželom Oskarom venuje keramickej tvorbe. Spočiatku ako výrobkyňa pre UĽUV, neskôr už na voľnej nohe. Vystavovať začínala spolu s Cechom slovenských keramikov v roku 1993. Jej prvou samostatnou výstavou bola výstava figurálnych plastík a reliéfov v roku 1999 v Dome umenia v Piešťanoch. Zameranie tvorby manželov Márie a Oskara je výroba ľudovo-umeleckej a úžitkovej keramiky, tvorba keramických reliéfov a kachlíc, figurálnych plastík, keramických bábik, miniatúr a plakiet.
   Výstava Mária Hanúsková - Figurálne plastiky prebieha ako trinásty ročník tradičnej vianočnej výstavy v Malokarpatskom múzeu. Návštevníkov potešia reliéfy i plastiky s témou vinohradníctva a vinárstva, sakrálna tématika v dominujúcej krížovej ceste, betlehemy i plastiky svätcov.
Najrozsiahlejšiu časť výstavy predstavujú plastiky mužov a žien v dobovom ľudovom odeve z rôznych regiónov Slovenska. Výstava poteší milovníkov ľudového umenia, odborníkov i laikov, dospelých i deti.
Pozývame vás do múzea na výstavu Mária Hanúsková - Figurálne plastiky, ktorá potrvá do 31.1. 2005.