Krásne zážitky z paralympiády

pr / Október 2004 / Prečítané 2020 krát
Pezinský stolný tenista Peter Valka sa v dňoch 17. - 28. septembra zúčastnil v Atenách na Paralympiáde. Bola to jeho prvá účasť na tomto najväčšom športovom stretnutí telesne postihnutých športovcov. Vo svojej skupine 3E síce prehral všetky tri zápasy, ale tu určite nejde len o výsledky ale je to možnosť stretnúť sa s postihnutými ľuďmi z celého sveta a dokázať, že aj napriek určitému obmedzeniu dokážu športovať a žiť rovnako naplno ako ostatní ľudia.
   Peter bol zo svojich prehier smutný, na Paralympiádu sa pripravoval celý rok, venoval jej veľa financií, času aj energie. Čo bolo príčinou prehier? - Súperi boli lepší, vyhrali zaslúžene. Ja som si na nich trúfal aj keď vo svetovom rebríčku sú predo mnou, už som ich v minulosti zdolal. Turnaj sa hral na taraflexe, na ktorom som nikdy predtým nehral, je to mäkký povrch a ja som ťažký, takže mi niekedy chýbali dôležité zlomky sekúnd na odrazenie loptičky. Mal som aj technické problémy s vozíkom.
l  Aké podmienky mali paralympionici v Aténach?
- Bývali sme v tej istej olympijskej dedine ako účastníci normálnej olympiády. Strava, ubytovanie, doprava, športoviská, to všetko bolo rovnaké ako cez olympiádu. Na začiatku sme mali nádherné slávnostné otvorenie, ja som ho však videl iba v televízii, lebo už na druhý som hral zápas. Mali sme zabezpečený výlet do Atén, boli sme na Akropole.
l Aká atmosféra panovala na športoviskách a medzi športovcami?
- Hľadiská boli zaplnené tak na 80 percent, zazrel som tam veľvyslankyňu Magdu Vašáryovú či poslanca Petra Bódyho. S inými športovcami sme sa stretali najmä v dedine, ja som vyhľadával najmä stolných tenistov, s niektorými sa poznám, tak sme sa porozoprávali o všeličom. V rámci slovenskej výpravy vládla výborná atmosféra, prijal nás aj náš veľvyslanec v Grécku. Paralympiáda bola skrátka perfektne zorganizovaná, nemalo to chybu.


Ohodnoťte článok: