Krádeže vozidiel

ev / September 2004 / Prečítané 2597 krát
 Najčastejším spôsobom, akým páchatelia vnikajú do vozidiel, je rozlomenie zámku dverí a násilné rozbitie okna. Najjednoduchším opatrením, ako sa chrániť pred krádežou vecí z vozidla alebo odcudzením celého auta je:
- parkovanie v garáži pokiaľ je to možné;
- parkovanie na stráženom parkovisku alebo v blízkosti domu na osvetlenom mieste, aby bolo na vozidlo vidieť;
- pri opustení vozidla uzamykať všetky dvere a okná, vrátane strešného;
- používať mechanické zábranné prostriedky - uzamkýnateľné volantové tyče, zámky blokujúce riadiacu páku a ručnú brzdu, pieskovanie skiel, uzamkýnateľné matice kolies a široký výber elektronických alarmov. V súčasnej dobe sa do áut montujú tzv. imobilizéry, ktoré rozpojujú dôležité obvody vozidla (elektrické, palivové).
Zabezpečovacie systémy môžu zabezpečiť ochranu vozidiel len do určitej miery. Veľkou mierou pomoci je všímavosť občanov. Tí sa môžu stať svedkami vykrádania áut alebo dokonca ich odcudzenia. Včasné upozornenie na linke 158 tak môže prispieť k rýchlemu objasneniu prípadov a vypátraniu páchateľa.
K dvom vlámaniam do vozidiel v Pezinku došlo 28. júla. Na Mierovej ulici neznámy páchateľ odcudzil motorové vozidlo zn. BMW X5, čím spôsobil majiteľovi škodu 2,4 mil. Sk. Na ulici 1. mája zas odcudzili Peugeot HDI v hodnote 440 tisíc Sk.

Ohodnoťte článok: