Stĺpek po našem

strýco Lajo / August 2004 / Prečítané 2279 krát
Any zme sa nenazdáli a leto je fuč. Teda, nemyslím leto jako také, ale práznyny, dovolenky, plafky a kúpaný venku. Negdo si to užil vác negdo ménej, negdo robil tólko, že si any nefšimél, jak to utéklo a negdo nerobil nyšt a téš mu to utéklo. Také dobré leto to bolo, né? Užili zme si aj déždža aj slnka.
Ftém najvačém hórku sa redakcia Pezinčana rozhodla, že zaradzí na nejaké pevné mýsto stĺpek po našem, to znamená f pezinčine. Nebolo to len blúznený s tého hórka, ale bolo na to hnet nekolko inačích dúvodú. Nekeré z nych vám fčúl objasným a nekeré si nehám pre seba.
Jeden dúvod je taký, že Pezinčan vychádza uš pekne dlho, ale ešče nygdy nemal pravidelné články f pezinčine, čo je dost škoda a mne to pripadá, jako keby Slovenka vychádzala po turecky. Vyprával sem tot minule z jedným dochtorem z jazykovedného ústavu z Prešporku a pýtal sem sa ho, jako sa ony, Paščekári a ludé štátem placený kukajú na týtok našé nárečá a on mi na to hovorí, že si to máme chrányt jako oko v hlave, lebo to je nečo, jako národný poklat a že by zme mali nélen po pezinsky vyprávat, ale aj písat a publikovat. To jakože vydávat knyšky a písat časopisy. Nebudzme ale hnet ze začátku nenažraný, stĺpek bude hádam ze začátku stačit. Ket nás bude výc, potom sa uvidzí. No, a tak sem sa rozhodel, že to aj na poput redakcie skúsim. Uvidzíme, jak to dopadne, hlavne, či to bude negdo čítat, alebo temu uš nygdo nebude rozumet.
Druhý dúvot je taký, že baraj sa tvárime jako malé, ciché vinohradnýcke mestečko, uš dávno to neny tak a priznajme si, že hlavne f tých zajačnýkoch na Severe a na Juhu býva neskaj uš bársgdo, čo nevý o Pezinku vúbec nyšt a né ešče rozumet po pezinsky. Tak aby f tém fšeobecném hluku tá naša milovaná pezinčina načisto neskapala.
Trecí dúvot je taký, že uš dlchší čas tu apsentujú články, keré by vytvárali, alebo provokovali g vytváranú názorú na nekeré veci, čo sa v našem mesce udzejú. Informácií je hodne, nekeré pravidelné, nekeré nepravidelné, nekeré pravdzivé, nekedy nás sce možno negdo aj ošálit a možno zrovna nejaký takýtok článek vyprovokuje nekeho k temu, aby si našél chvílu času a napísal, čo si o tém myslí on.
Ne posledný dúvot je taký, že vačina z nás lúbi to naše fajné vínečko a posedzený f pivnyci a k temu nejaké tý fajnovosci v reči, mekčene a vokáne vúbec nepatrá.
Nebudem to uš dálej natahovat, jak tý Jurané teho hada na kostelnú vežu, ket na nečo budete nahnevaný, prýpadne vás nečo hodne poteší, alebo zaujme neváhajte, napíšte, neverili by ste kólko sa teho do tehoto stĺpka vejde. Píšte na známu adresu do redakcie, alebo prýmo mne na elektronyckú adresu, kerej sa hovorý aj emajl: strycolajo@centrum.sk.

Ohodnoťte článok: