Kto vie, ukáže ako sa fyzulnačka varí...

Ing. Eva Lupová / Júl 2004 / Prečítané 1704 krát
  Po vydarenom prvom ročníku súťaže vo varení fazuľovej polievky sa rozhodli organizátori založiť novú tradíciu a vyhlásiť druhý ročník. Uskutoční sa pod názvom Fyzulnačka 2004, ako sprievodné podujatie tohtoročného Vinobrania v Pezinku.
Súťažiť sa bude 25. septembra na Potočnej ulici od 10. hodiny, vyhlásenie výsledkov sa predpokladá o 13. hod. Šéf súťaže Paľo Boriš sa netají ambíciou dať podujatiu medzinárodný charakter a obohatiť ním každoročne program oberačkových slávností. Verí, že to bude príjemný gastronomický zážitok nielen pre návštevníkov, ale aj súťažiacich.
Základné regule súťaže:
- Súťažiť sa bude v 3-členných tímoch bez obmedzenia veku, pohlavia, národnosti, pôvodu a pod. Súťaž je prístupná pre profesionálnych kuchárov i amatérov, či už zástupcov občianskych združení, školských kolektívov alebo skupín priateľov.
- Jedinou predpísanou ingredienciou každej súťažnej polievky je fazuľa. Súťažiaci si ju môže priniesť už predvarenú. Ostatné suroviny sú vecou voľby súťažiacich. Výhodou môže byť príprava polievky podľa oprášených starých receptov, najmä pôvodnej pezinskej "fyzulovice ze slížama".
- Variť sa bude na otvorenom ohni na železných podložkách. Kotlíky alebo iné vhodné nádoby (s minimálnym objemom 10 litrov), suroviny a ďalšie kuchárske potreby si musia súťažiaci zabezpečiť sami. Organizátor dodá drevo na kúrenie a spomínané železné podložky.
- O víťazovi rozhodne v I. kategórii odborná porota a v druhej diváci po degustácii súťažných polievok prostredníctvom hlasovacích lístkov.
- Víťazný tím získa okrem diplomu aj 10-kilogramové vrecko fazule.
Prihlásiť sa treba do 31. augusta 2004 na Mestskom úrade v Pezinku, Radničné nám. 7, č.dv. 9, tel. č. 033/6901 102, fax 033/641 2303, e-mail: eva.lupova@msupezinok.sk .

Na minuloročnom prvom ročníku bolo pri varení fazuľovej polievky veľa zábavy, čo však na majstrovstve amatérskych kuchárov a kvalite pripravovaného obľúbeného pokrmu vôbec neubralo. Na snímke sú súťažiace z Dubovej, ktoré sa zaprezentovali ako Spolok roduverných Dubovanek.