Cibulák tradične programovo pestrý

Monika Čárska / Júl 2004 / Prečítané 1673 krát

   V dňoch 25. a 26. júna sa v exteriéroch a interiéroch Pezinka konal už 16. ročník medzinárodného divadelného festivalu CIBULÁK. Po vlaňajšej prestávke sme teda v našom meste opäť videli skvelé slovenské i zahraničné divadelné súbory, ktoré prilákali veľa divákov z Pezinka a okolia ale aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. Na tohtoročnom Cibuláku vystúpilo desať divadiel zo šiestich krajín, konali sa tiež dva koncerty. Off program rozšíril možnosti pre návštevníkov o ďalšie tri koncerty a premietanie filmov či literárny cirkus.

 Aj podľa početných ohlasov návštevníkov Cibuláku môžeme vyjadriť presvedčenie, že ten tohtoročný nemal chybu. Po jeho skončení som sa o ňom porozprávala s hlavnými tvorcami festivalu, riaditeľom Rasťom Kuttnerom, Jurom Janíkom, Lajom Slimákom a Petrom Bittnerom, členmi Občianskeho združenia P.R.D.Rasťom Kuttnerom, Jurom Janíkom, Lajom Slimákom a Petrom Bittnerom, členmi Občianskeho združenia P.R.D.
l Aké sú vaše prvé dojmy po skončení už 16. Cibuláku?
J.J.:
Predovšetkým sme radi, že sa nám podarilo prinajmenšom udržať kvalitatívnu umeleckú úroveň predstavení, že sa nám napriek piatkovej nepriazni počasia podarilo do Pezinka dostať toľko divákov a v neposlednom rade nás teší, že sa usmievali.
l Našli sa predsa len aj nejaké drobné chybičky?
R.K.:
Ale isteže, vždy máme čo zlepšovať. Mali sme pocit, že z organizačného pohľadu máme všetko perfektne zabezpečené, neuskutočnili sa však dve avízované predstavenia a hoci sme namiesto nich v poslednej chvíli zohnali náhradu, je to pre nás poučenie do ďalších ročníkov.
Cibulák z r. 2000
l Čo sa vlastne stalo, prečo sa predstavenia neuskutočnili?
R.K.:
Predstavenie Prešporského divadla Limonádový Joe sa neuskutočnilo preto, lebo traja z hercov uprednostnili iné záležitosti pred hraním na Cibuláku. Mrzí nás to o to viac, že jeden z nich je rodený Pezinčan a dokonca zakladajúci člen P.R.D. Na druhej strane to považujeme za hrubú neprofesionalitu manažmentu divadla. V prípade predstavenia Halky Třešňákovej sme doplatili na laxný prístup manažéra, ktorý jej jednoducho neoznámil, že v tomto termíne má byť na Cibuláku v Pezinku. Asi je vám jasné, aké závery z toho vyvodíme.
l V čom naopak vidíte najväčší prínos tohtoročného Cibuláku?
L.S.:
V mojom ponímaní vidím najväčší prínos tohto ročníka v tom, že sa nám vďaka nášmu sponzorovi podarilo otvoriť nový cibulákovský priestor v sále na zámku. Tento priestor, hoci nie je vybavený technicky, poskytuje skvelú akustiku i rôzne možnosti využitia. O tom sa mohli diváci presvedčiť na vlastné oči na predstaveniach divadla Okolo a improvizácii Romany a Renaty.
l Ktoré predstavenie považujete za vrchol tohtoročného Cibuláku?
J.J.:
Neviem, či sa dá určiť jedno, či dve predstavenia, ktoré by boli naj. Nakoniec je to len subjektívny dojem. Dramaturgia festivalu bola postavená tak, aby si diváci všetkých možných kategórií prišli na svoje.
l Ale aj tak niečo vo vás zarezonovalo !
L.S.:
Ak to musím vysloviť, tak najviac ma uchvátilo Túlavé divadlo svojím nenapodobiteľným humorom a zároveň nadhľadom, ale aj rakúski Irrwisch, či švajčiarska Compagnie DRIFT zanechali vo mne silné dojmy. Veľmi dobrý dojem vo mne vzbudilo aj improvizované predstavenie herečiek Romany a Renaty.
l Veľmi inšpirujúci bol aj Off program...
P.B.:
Podarilo sa nám nadviazať príjemnú spoluprácu s Filmovou a televíznou fakultou VŠMU v Bratislave, ktorá sa predstavila ročníkovými i diplomovými prácami. Mňa potešila najmä energia, ktorú bolo cítiť nielen z jednotlivých filmov, ale aj z prítomných autorov. Azda sa skutočne rodí nová filmárska generácia, ktorá posunie slovenskú kinematografiu aspoň o krôčik ďalej. Vysoko si cením aj stretnutie s Mariánom Vargom a Petrom Uličným, hádam z neho vzíde aj ďalšia spolupráca.
l Tohto roku boli trocha chudobnejšie večerné koncerty, čo bolo príčinou?
P.B.:
Nenazval by som ich chudobnejšími. Hudobné skupiny sme však rozdelili medzi oficiálny a off program. Nechceli sme jednotlivé festivalové dni zbytočne naťahovať do neskorej noci. Kto však chcel ponocovať, mohol v čajovni, ktorá fungovala prakticky nonstop.
l Ako to bude nabudúci rok? Bude Cibulák znova?
RK., J.J., L.S., P.B.:
Už je rozhodnuté, ďalší Cibulák bude v piatok a sobotu 24. a 25. júna 2005. Nám samým minulý rok chýbal Cibulák možno najviac. Už dnes máme jasnú predstavu, čo by sme na Cibuláku chceli mať, po divadelnej i po hudobnej stránke. Teraz už zostáva len maličkosť, zohnať dosť financií, aby sme naše predstavy mohli naplniť. Radi privítame v združení nových tvorivých ľudí, ktorí so sebou prinesú ďalšie nové nápady a silu. Na záver nám dovoľte poďakovať všetkým tohtoročným sponzorom, bez ktorých by Cibulák jednoducho nebol. Ďakujeme!