Osladili život cukrovkárom

Andrea Štefčíková / Jún 2004 / Prečítané 2131 krát
Potlesk, úsmev a hudba plná ducha 20-tych rokov. To všetko charakterizovalo stretnutie diabetikov na Májových šansónoch večer 29. mája v pezinskom kultúrnom stánku.
"V zákulisí vládne zhon, sme trochu vystresovaní," poznamenala pri našom prvom osobnom kontakte speváčka a herečka Zuzana Haasová, autorka tohto výnimočného nápadu. Všetko vzniklo náhodou, až pri výbere účinkujúcich do programu zistila, že podobne ako ona, aj niektorí jej hostia trpia na diabetes, preto sa rozhodli toto podujatie venovať diabetikom.
V predsálí bolo plno stánkov sponzorov, ľudia si mohli dať skontrolovať hladinu cukru v krvi alebo si mohli kúpiť diaprodukty bez prírodného sladidla.
Zvedavých divákov v sále privítala Z. Haasová. Medzi hosťami programu boli známe tváre - Milan Lasica, Stano Dančiak, Katarína Feldeková, z Čiech z Mladej Boleslavi prišla skupina Hot Club.
Úvod programu patril českým muzikantom. Hudbu jazzovej kapely z nášho družobného mesta tvorí predovšetkým zvuk trombónu Jiřího Melichara, trubiek sestier Šimunkových, klarinetu Oldřicha Hausera, tuby Josefa Hollého a pôvabnej speváčky Alice Vagnerovej. Jasnými tónmi a energickými pesničkami nám rozprúdili krv v žilách. Nechýbali ani tie smutnejšie, ale krásne, ako napríklad Melancholy Blues.
Humor na pódium priniesol Milan Lasica. Zaspieval piesne Rúčka maličká a Milujem Hanku, počas ktorej sa naňho usmievala Zuzka Haasová. Jej rozkošne humornú báseň Mi ver prečítal a komentoval slovami: "Absolútne erotické," načo sa sála rozosmiala.
Smiech vyvolal aj Stano Dančiak, síce svojim nekonečným monológom, zato však príliš zaujímavým, aby si poslucháči priali koniec.
Neobyčajnosť akcie zvýraznila speváčka Katarína Feldeková s jej kapelou Káva. Spolu s bratmi Sarkóziovcami vylúdili cigánske tóny huslí a gitary. Napriek tomu, že v tento večer trochu pozabudli na svoj temperament, ťahavými melódiami zapôsobili rovnako výnimočne. Najmä pieseň Mŕtve lístie dojala srdečnou melanchóliou.
Napriek úvodným chybám zvukára sa akcia jednoznačne vydarila. Určite sa celému projektu podarilo vniesť dobrú náladu do životov ľudí trpiacich na cukrovku, chorobu, ktorá spôsobuje človeku nemálo problémov. Atmosféra ako z cukru osladila realitu ľudí, pre ktorých je cukor zakázaný.

Ohodnoťte článok: