Pezinok a okolité obce založili mikroregión

Jún 2004 / Prečítané 1752 krát
Mesto Pezinok prekvapujúco nevstúpilo do Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu, ale spolu s okolitými obcami založilo mikroregión. Na dôvod sme sa spýtali primátora Olivera Solgu:

K menším, ale dôležitým stavbám v meste patrí novovybudovaný chodník a parkovisko na Jesenského ulici pri knižnici. Toto nové riešenie nielen skrášli vstup do centra mesta, ale po odvodnení odstráni problémy s kalužami vody pri dažďoch, vytvoria sa nové miesta na parkovanie a pribudne aj nová zeleň.


- Nevstúpili sme do Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu pre vážne výhrady, ktoré k nemu máme. Toto združenie síce existovalo 9 rokov, ale bez registrácie a právnej subjektivity, preto sme žiadali splniť niektoré naše podmienky. Keďže neboli splnené, do združenia sme nevstúpili. Dňa 3. júna 2004 sme spolu s okolitými obcami Vinosady, Viničné, Slovenský Grob, Limbach založili mikroregión. Za predsedu sme si zvolili starostu Slovenského Grobu Jozefa Javorku. Mikroregióny fungujú v celej Európe, ale už aj na Slovensku. Výhodou je, že sú veľmi operatívne a konštruktívnejšie riešia problémy na menšom území. U nás sa to deje už dva roky, čo máme spoločný stavebný úrad. V budúcnosti to môže byť spoločné riešenie rozvoja vinárstva, vinohradníctva, cestovného ruchu, dopravy a služieb, ako napríklad non-stop fungujúcich lekární. S našimi partnermi máme korektné vzťahy a chceme ich prehlbovať. Pezinok môže okolitým obciam za výhodných podmienok poskytnúť prezentáciu a reklamu stálu i príležitostnú, napríklad pútačmi, stánkovým predajom, účasťou na Vinobraní a inými formami. Príležitostí na užšiu a konkrétnu spoluprácu je veľa. V tom vidíme význam nášho mikroregiónu, ktorý bude mať svoje stanovy a čoskoro bude zaregistrovaný.


Ohodnoťte článok: