Keramické trhy

Jún 2004 / Prečítané 4758 krát
  Dvojdňové júnové Keramické trhy Pezinok 2004 sa stali začiatkom novej tradície podujatia s medzinárodnou účasťou keramikov - výrobcov tradičnej hrnčiny a fajansy, ale aj keramikov výtvarníkov. Opäť sa udialo v našom meste čosi skvelé, zaujímavé. Ozaj nám môžu i väčšie mestá závidieť, koľko veľkých a originálnych kultúrno-spoločenských podujatí sa u nás koná. Vinobranie, medzinárodné festivaly AD UNA CORDA, Cibulák, Hodokvas, Permoník, Orbis Hamoniae, Vínne trhy, festival To najlepšie z českého humoru. Najnovšie Keramické trhy.
Mária Hanúsková - Pezinok   Na 1. ročníku Keramických trhov, ktoré sa konali na Radničnom námestí, prezentovalo a ponúkalo svoje výrobky 75 keramikov zo Slovenska a Českej republiky. V ponuke boli majolikové výrobky, úžitková a figurálna tvorba, hrnčiarske výrobky, kameninové, odrôtovaná keramika, šperky, suveníry, záhradná keramika, keramický materiál - hlina, glazúry. Sprievodnými podujatiami boli súťaž na tému Keramika a víno, súťaž v točení na hrnčiarskom kruhu, výstavy Cechu slovenských keramikov v Malokarpatskom múzeu a študentských prác odboru umelecký keramik v SOU na ul. M.R. Štefánika, detské tvorivé dielne, vystúpenia ľudovej hudby a folklórnych súborov.
Džbán cechu slovenských keramikárov  
"Sme veľmi spokojní, podujatie sa nám vydarilo. Potešil nás záujem verejnosti, ale v Pezinku sa páčilo aj keramikárom.V prvý deň večer sme pre nich pripravili posedenie. Bola to výborná príležitosť na odborné debaty i zábavu. Tí najvytrvalejší odchádzali z pivnice múzea, kde sa stretnutie konalo, o tretej ráno. Sme radi, že boli spokojní a prisľúbili účasť aj v budúcom roku, keď chceme pozvať aj keramikárov z našich družobných miest Neusiedl am See, Mosonmagyaróváru a Mladej Boleslavi," povedala nám Dana Kopálová, riaditeľka Malokarpatského múzea, jedného z hlavných organizátorov podujatia.
Význam podujatia zvýraznila aj skutočnosť, že ho v sprievode primátora Pezinka Olivera Solgu navštívili premiér SR Mikuláš Dzurinda, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman a europoslanec Peter Šťastný.
Výsledky súťaží: Točenie na hrnčiarskom kruhu - 1. Kristína Koporcová, Modra, 2. Miluše Hlavinková, Litovel, 3. Mária Veselovská, Tvrdošín, Keramika a víno - 1. Drahoslav Chalány, Pezinok, 2.Mária Hanúsková, Pezinok, 3. Ateliér V.V., Praha.

   Prípravný výbor Keramických trhov Pezinok 2004 ďakuje všetkým, ktorí sa zaslúžili o úspešný priebeh 1. ročníka: Cechu slovenských keramikov, Mestu Pezinok, Slovenskej ľudovej majolike Modra, SOU, M.R. Štefánika 9, Pezinok, Malokarpatskému múzeu Pezinok, Kultúrnemu centru Pezinok, Centru voľného času Pezinok, firme Nábytok Galan Pezinok, Obecnému úradu Slovenský Grob, Vintour Svätý Jur, p. Tichému z Dolian, SOU, Komenského ul., Pezinok, menovite - Mgr. Oliverovi Solgovi, primátorovi mesta Pezinok, Mgr. Renáte Staněkovej, vedúcej oddelenia kultúry BSK, Ing. Danielovi Zochovi, riaditeľovi SOU, M.R. Štefánika, Pezinok, Ing. Jozefovi Javorkovi, starostovi obce Slovenský Grob, Petrovi Galanovi, Eve Šiškovej, Ing. Eve Lupovej, Mgr. Alici Škodovej, Zlatici Hágerovej, Dušanovi Polákovi, Agnese Koubovej a všetkým keramikom, ktorí predviedli svoje umenie i remeslo.

 


Ohodnoťte článok: