Nasadili sokolov proti holubom

Milan Oravec / Máj 2004 / Prečítané 3197 krát
Už niekoľko rokov sa vyskytuje v centre mesta vážny problém s holubmi, ktoré sa veľmi premnožili a znečisťujú historické budovy. Viacerí občania už tento stav kritizovali, lebo spôsobuje znehodnocovanie vzácnych historických objektov a pošpinené strechy, steny a chodníky pôsobia veľmi neesteticky a odpudzujúco.

   S problémom sa zaoberali na farskom úrade, keďže na Dolnom kostole je výskyt holubov najväčší, ale aj na mestskom úrade, pretože problém sa týka aj ďalších budov na námestí. Hľadanie vhodného a zákonného riešenia trvalo dlhší čas, ale zdá sa, že sa už predsa našlo. Dozvedeli sme sa to aj z rozhovoru s Antonom Moravčíkom, predsedom Slovenského klubu sokoliarov, ktorý pôsobí na Červenom Kameni:
- Oslovil nás pezinský rímsko-katolícky úrad, že majú problémy s holubmi, či by sme proti nim nemohli urobiť nejakú biologickú ochranu. Rozhodli sme sa, že urobíme pokusný projekt, ktorý sa zakladá na tom, že vypustíme na kostolnej veži dvoch sokolov. Tieto by sa mali živiť konzumáciou holubov, čím by sa znížil ich stav, ale holuby by mali získať aj rešpekt pred prirodzeným nepriateľom, ktorý by ich z námestia postupne úplne vytlačil.

u Akým spôsobom docielite zahniezdenie sokolov v tejto rušnej časti mesta?
- Robíme to takým systémom, že sme umiestnili na kostolnej veži zatiaľ do ohrady mladých sokolov samčeka a samičku, zhruba mesiac pred dorastením, aby si zvykli na hniezdo. Koncom mája ich otvoríme, aby mohli absolvovať prvé lety a začať loviť. Do toho času ich budeme prikrmovať.
u Nie je riziko, že sokoly odletia?
- Samozrejme, že toto riziko tu je. Hlavne po otvorení hniezda, keď ešte nebudú vedieť dobre lietať, vtedy ich môže aj vietor odfúknuť, môžu spadnúť na zem alebo niekde do dvora, záhrady či na balkón. Tu by som chcel občanov požiadať, aby nás na prípadný výskyt týchto sokolov upozornili. Sokoly budú mať krúžky a štítky s telefónnym číslom. Chcel by som zdôrazniť, že ide o vzácne sokoly, každý z nich má spoločenskú hodnotu 100 tisíc korún. Pokiaľ by im chcel niekto ublížiť, môže sa dopustiť trestného činu.
u Máte už s nasadením sokolov proti holubom skúsenosti?
- V roku 1988 sme mali tento projekt realizovať ako prví v Česko-Slovensku na bratislavskom hrade. Nakoniec sa pre nezáujem kompetentných úradov nerealizoval. Pred piatimi rokmi sa podobný projekt realizoval v Prahe a bol úspešný. Skúsenosti s tým majú v USA, Kanade, Nemecku a v iných krajinách. Sokoliarstvu sa venujem 40 rokov a verím, že i náš projekt bude úspešný.

Ohodnoťte článok: