Jubilejný festival chrámových zborov

Milan Oravec / Máj 2004 / Prečítané 1563 krát
Občianske združenie Ad Una Corda, Mesto Pezinok, Kultúrne centrum a Pax Christi Slovakia usporiadali v máji štvordenný medzinárodný festival chrámových zborov.
Na festivale sa zišli spevácke zbory zo štyroch štátov - Maďarska, Poľska, Čiech a Slovenska.
Maďarsko bolo zastúpené detským zborom Miraculum. Je to jeden z najlepších maďarských zborov, do Pezinka prišiel priamo zo súťaže v Belgicku, kde získal prvé miesto.
Z Poľska pricestoval špičkový zbor Bielski chór kameralny, s ktorým sa Pezinčania spoznali na festivale na Malte. Je to 25-členný komorný zbor, ktorý už získal viacero významných ocenení.
  Českú republiku zastupoval šumperský zbor Schola od sv. Jána Křtitele. Táto formácia vystupuje na miestnych liturgických obradoch v Šumperku, má tiež svoj koncertný program, veľmi svojsky prezentujú moravskú duchovnú a ľudovú zborovú tvorbu.
Hosťom podujatia bola päťčlenná skupina Five live zo Svätého Jura, ktorá sa zameriava na džezovú a modernú hudbu. Jej vystúpenie bolo príjemným spestrením druhého večera v Mestskej vinotéke.
Všetky zúčastnené zbory mali sólo vystúpenia v Dolnom kostole, evanjelickom kostole a v kaplnke v Pinelovej nemocnici. Okrem toho zahraničné zbory účinkovali spoločne - na Červenom Kameni a na záver všetci účastníci na galakoncerte.
Nádherným vyvrcholením najväčšieho koncertu bola skladba od Mikuláša Moyzesa Da mihi Jezu, ktorú počas festivalu spoločne zbory nacvičili.
O vystúpenia v Pezinku bol veľký záujem a návštevníci mohli byť s ich umeleckou úrovňou ozaj spokojní. Škoda len, že koncert na Červenom Kameni ovplyvnilo daždivé počasie, z toho dôvodu zbory nemohli vystúpiť na nádvorí, ale v priestoroch hradnej lisovne. Počasie však ovplyvnilo aj účasť na koncerte.
Počas festivalu navštívili niektoré koncerty hostia z českého veľvyslanectva a ministerstva zahraničných vecí SR.
Budúci 6. ročník pezinského festivalu Ad Una Corda sa uskutoční o dva roky. Vtedy si účastníci a organizátori pripomenú už desaťročnú históriu festivalu.
Pri spoločnom hodnotení festivalu s organizátorom a dirigentom domáceho zboru Ad Una Corda Ing. Marianom Šipošom sme sa zaujímali aj o ich ďalšie aktivity. Dozvedeli sme sa, že náš zbor koncom mája odchádza na festival do Estónska, kde vystúpi ako jediný zahraničný účastník. V tejto pobaltskej krajine majú Pezinčania naplánovaných päť koncertov v nemčine a okrem toho v meste Pärnu nacvičia a uvedú so štátnym symfonickým orchestrom Estónska IX. symfóniu od L. van Beethovena Ódu na radosť, ktorá je európskou hymnou.
Ad Una Corda ešte do letných prázdnin absolvuje nahrávku druhého cédečka (prvé vyšlo pred piatimi rokmi) s duchovnými i ľudovými skladbami.

Ohodnoťte článok: