Rómovia sa prezentovali - tancovali, súťažili, hrali futbal

Ing. Eva Lupová / Máj 2004 / Prečítané 1662 krát
V poradí tretí ročník Dňa Rómov sa na rozdiel od predchádzajúcich mal pôvodne konať v priestoroch Glejovky. Teda priamo tam, kde u nás rómska komunita žije. Dážď však v poslednú aprílovú sobotu zmenil scenár a tak sa podujatie uskutočnilo v reštaurácii Grünwald, majiteľom ktorej organizátori ďakujú za poskytnutie priestorov. Slávnosť otvoril zástupca primátora mesta Jozef Chynoranský. Úvodné vystúpenie mažoretiek z Centra voľného času a tanečnej skupiny Brejk step vystriedali súťaže rómskych detí. Z nich mala veľký divácky úspech miss bábika. Najväčšiemu záujmu sa tešili poníky, ktoré vozili deti po okolí. Už tradičnú degustáciu rómskych špecialít (góje a koláčov) spestrila pikantná fyzulnačka. Priamo na mieste ju varil tím "kuchárov" z mestského úradu - Jindřich Markus a Artúr Soldán, inak laureáti 1. ročníka súťaže vo varení fazuľovej polievky, ktorá sa uskutočnila na minuloročnom pezinskom Vinobraní. Ako pamiatku na Deň Rómov mesto Pezinok vydalo textovo-obrazovú brožúru, ktorú dostali všetci účastníci. V piatok pred slávnosťou sa konal už tradičný futbalový zápas. Jeho víťazmi sa stali taktiež už tradične domáci. Víťazný tím i ich súperi zo ZŠ Na bielenisku si vybojovali futbalové lopty.
Podujatie bolo nielen jednou z foriem prezentácie rómskej kultúry, či prostriedkom posilnenia identity tejto menšiny ale i spôsobom upozornenia na ich problémy. Deň Rómov v Pezinku splnil ešte jeden, nie nevýznamný cieľ. Zmobilizoval obyvateľov Glejovky, aby si urobili generálny poriadok v priestoroch, kde žijú.
Mesto Pezinok ďakuje firme Bageta za veľkorysú materiálnu podporu a Centru voľného času za spoluprácu pri organizačnom zabezpečení tohto podujatia.

Ohodnoťte článok: