PREZENTÁCIA SLOVENSKA V CORKU

Milan Oravec / Máj 2004 / Prečítané 1816 krát
Pri príležitosti vstupu 10 nových štátov do Európskej únie sa konalo v Írsku, v krajine, ktorá v tomto polroku únii predsedá, viacero podujatí, na ktorých sa nové členské krajiny prezentovali. Slovensko predstavilo svoju kultúru, umenie a turizmus v druhom najväčšom meste Írska, v Corku. Toto mesto má 140 tisíc obyvateľov a leží v najväčšom grófstve Írska s rovnomenným názvom.
Modranskký súbor Magdalénka na účasti prezentácie Slovenska v Írskom meste Cork   V Corku cez prvý májový víkend stálo na hlavnej ulici Patrick Street viac našich stánkov, viali tu slovenské zástavy a na pódiu sa prezentovali slovenské súbory. Obyvatelia mesta sa živo zaujímali o Slovensko, mnohí sa netajili tým, že našu krajinu doteraz málo poznali, avšak toto podujatie im ju značne priblížilo, niektorí prejavili záujem Slovensko príležitostne navštíviť.
Na prezentácii v Corku bol zastúpený aj Pezinok. Na požiadanie veľvyslanca Slovenskej republiky v Írsku Jána Gábora Mesto Pezinok pripravilo ochutnávku pezinských vín. Vína firiem Hacaj, Vitis, Víno Matyšák, Vinohradníctvo Pavelka a Sobolič, Víno Ludvik, Vinkova návštevníkom ponúkal pezinský podnikateľ, prevádzkovateľ reštauračných zariadení Mgr. Tomáš Pitoňák.
"
Oslovil ma náš primátor, či by som nezabezpečil prezentáciu pezinských vín v Corku. Ponuku som prijal a v piatok 30. apríla som odletel do Írska. Prevoz vína od vybraných vinárov, asi 120 fliaš, zabezpečili organizátori slovenskej prezentácie. Už v piatok večer bola vernisáž výstavy, na ktorej sa podávali naše vína a syry. Na druhý deň bola slávnosť na ulici, kde sme ponúkali vína v stánku formou ochutnávky. Trvalo to päť hodín, ľudia boli nadšení, vína im chutili, chceli ich kupovať. Je zaujímavé, že v Írsku je zakázané podávať alkohol na ulici, preto sme museli mať výnimku. Z nápojov sa ponúkalo tiež slovenské pivo, ale to zabezpečoval iný región. V nedeľu bola oficiálna recepcia, nad ktorou mal patronát primátor Corku. Uskutočnila sa v najlepšej reštaurácii, bol to taký slovenský večer. Miestny kuchár pripravil naše jedlá. Ja som tu robil somelierskym spôsobom riadenú degustáciu vín. Bolo to veľmi milé a priateľské stretnutie, ľudia boli veľmi príjemní. To čo sme ponúkali v Corku bola len časť našej slovenskej prezentácie, ktorá bola oveľa širšia. Program pozostával hlavne z propagačnej a kultúrno-spoločenskej časti. Návštevníci sa mohli oboznámiť s našou históriou, dostali veľmi pekné propagačné materiály, vystupovali naši profesionálni i amatérski umelci," povedal nám T. Pitoňák.


Ohodnoťte článok: