Medzinárodný festival AD UNA CORDA

Nikol Kanková / Marec 2004 / Prečítané 1767 krát
Každý druhý rok sa v Pezinku organizuje tradičný medzinárodný festival chrámových zborov AD UNA CORDA. Piaty ročník sa uskutoční v dňoch 6. - 9. mája 2004 pod záštitou predsedu Zahraničného výboru NR SR Jána Figeľa a predsedu VÚC Bratislavského samosprávneho kraja Ľuba Romana.
V našom meste privítame BIELSKI CHOR KAMERALNY z poľska, SCHOLU OD SV. JANA KŘTITELE z Českej republiky, dievčenský maďarský zbor MIRACULUM, FIVE LIFE zo Sv. Jura a pezinský zbor AD UNA CORDA.
História zboru AD UNA CORDA sa začína už v roku 1867. V roku 1914 františkánsky páter Odorik Foolrich formoval Pezinský chrámový zbor. Počas 50-tych a 60-tych rokov bola jeho aktivita tlmená, no zbor neprestal nacvičovať skladby pod vedením Jarolína Šipoša. V súčasnosti pri dirigentskom pulte stojí Marián Šipoš, ktorý nahradil svojho otca. Zbor AD UNA CORDA interpretuje klasickú chrámovú hudbu.
Tohtoročný program poteší každého návštevníka. Pripravených je aj niekoľko noviniek. Festival otvára svojim koncertom 6. mája náš pezinský zbor. Novinkou je, že 7. mája podvečer sa v našom meste uskutoční až päť koncertov. Milovníci chrámovej hudby si prídu na svoje. Sobotňajšie ráno obyvateľom Pezinka spríjemnia zbory, ktoré sa vyberú do ulíc. Večer sa začína Galakoncert v dolnom kostole a v nedeľu slávnostná bohoslužba.
Cieľom festivalu je rozširovanie umenia a hudby, podpora spolupráce medzi národmi a cirkvami v stredoeurópskom priestore.

Ohodnoťte článok: