Spýtali sme sa primátora mesta Olivera Solgu

Milan Oravec / Marec 2004 / Prečítané 1684 krát

 l V marci ste mali v Pezinku pracovné stretnutie s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. O čom ste hovorili?
 
- Tak ako sme dopredu avizovali, reč bola o návrhu ministerstva spravodlivosti na zrušenie Okresného súdu v Pezinku a zriadení špeciálneho tzv. Protikorupčného súdu. Pánovi ministrovi som vysvetlil prečo s týmto návrhom nesúhlasíme. Pokiaľ ide o špeciálny súd, tento by poškodil imidž nášho mesta, v médiách sa budú uvádzať informácie o Pezinku v súvislosti s korupčnými kauzami, mafiou a pod. Pri predvádzaní obvinených a pojednávaniach by sa museli robiť osobitné bezpečnostné opatrenia, čo by narušilo pokojný život v meste. Minister Lipšic nás informoval, že sa uvažuje aj o inej alternatíve, že špeciálny súd umiestnia do pezinských kasární. Bol sa tam pozrieť spolu s ministrom obrany Jurajom Liškom a prišli sme k záveru, že objekt kasární by na tento účel aj vyhovoval. V súčasnosti je našou snahou zachovanie Okresného súdu v Pezinku, ktorý navrhuje ministerstvo spravodlivosti zrušiť. V tejto veci sme sa obrátili na predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a keďže zákon bude schvaľovať parlament SR, tak aj na jeho poslancov. Uvažujeme tiež, že proti zrušeniu okresného súdu urobíme petičnú akciu občanov. Náš názor je, že táto inštitúcia má v najväčšom meste v regióne opodstatnenie a jej zrušenie by skomplikovalo život občanom mesta a okolitých obcí, ktorí by museli chodiť na pojednávania do Bratislavy.
l V niektorých obciach a mestách na Slovensku, kde sa zrušili kasárne, sa potešili novému zákonu, na základe ktorého im uvoľnené objekty ministerstvo obrany odovzdá bezplatne. U nás to asi nepripadá do úvahy...
- Už som to čiastočne naznačil v prvej odpovedi. Štát sa zrejme objektov našich kasární nechce vzdať. V súčasnosti tam sídli vojenská prokuratúra a uvažuje sa, že tu bude umiestnený špeciálny súd. Samozrejme, že by nás potešilo keby sme tento objekt získali, vyriešili by sme tým problém bývania, najmä mladých ľudí, na niekoľko rokov. Mohli by sme tu umiestniť sociálne služby, pastoračné centrum pre obyvateľov Severu, sú tam vhodné priestory aj na športoviská a mnoho ďalších aktivít.


Ohodnoťte článok: