Chráňme prírodu pred požiarmi

mjr. Ivan Jakubík / Marec 2004 / Prečítané 2722 krát
Vážení spoluobčania, je tu predjarie, čoskoro k nám zavíta jar. Jej vôňa nás vyláka von, do prírody a do lesa. Choďme a dýchajme lesný vzduch, obdivujme rastliny a zvieratá. Všetko vnímajme a chráňme aj pre ostatných.
   Fajčiari, nevydržíte v lese bez cigarety? Tak si zoberte so sebou vhodnú nehorľavú nádobku a ohorky vložte do nej. Nešpiňte nimi les, a je tu aj nebezpečenstvo, že z neuhasenej cigarety vznikne požiar.
Aj vinohradníci, keď ostrihajú vinohrady, zvyčajne pália. Prosíme vás, robte to len na vhodnom mieste, bez horľavých porastov, dostatočne vzdialenom od lesov a domovej zástavby. Pri spaľovaní nenechajme klásť ohne deťom. Malé deti k takejto práci nepatria! Neodchádzajte od horiacej pahreby. Nakoniec všetko starostlivo uhaste a tlo zlikvidujte.
I mladí ľudia sa často vyberú do lesa na túru. Pri ohníku si uvaria guláš, či opečú kúsok slaniny alebo zemiak. Pri zakladaní ohňa však treba zachovať všetky pravidlá bezpečnosti. Môže sa to robiť len na miestach na to určených.
Ak máte chuť nejaké miesto vyčistiť, nespaľujte zvyšky suchých rastlín. Požiadajte o radu lesníkov alebo hasičov. Budeme radi, keď uvidíme, že vám na našej krásnej prírode záleží a že ste ochotní priložiť ruku k dielu.

Ohodnoťte článok: