Súťažná degustácia vín prvýkrát vo Vinárskom dome

Milan Oravec / Marec 2004 / Prečítané 1872 krát

   Po roku sú tu opäť pezinské Vínne trhy, ktoré napíšu už deviatu kapitolu.
Ochutnávke súťažných vín, na ktorej sa zúčastňuje verejnosť, vždy predchádza degustácia vín, ktoré vystavovatelia poslali do súťaže. Tohto roku sa uskutočnila počas dvoch dní 19. a 20. marca, čo je novinka, pretože doteraz trvala vždy len jeden deň. Novinkou bolo aj to, že degustácia sa konala po prvýkrát v nových priestoroch - vo Vinárskom dome, priamo v centre mesta, kde organizátori akcie našli ozaj atraktívne a reprezentačné priestory. Ďalšou novinkou bolo, že sa znížil počet degustačných komisií - z osem na päť, každá mala päť členov a predsedu.
Výrobcovia vín zo Slovenska, južnej Moravy a Rakúska ponúkli do súťaže 417 vzoriek vín, najviac ich pochádza z našej malokarpatskej oblasti.
Vína sa hodnotili novým spôsobom, ako je to už bežné vo svete, členovia komisie najskôr víno ohodnotia, odovzdajú hárky s hodnotením a potom spoločne o vzorkách debatujú a obhajujú body, ktoré vínam pridelili. Skrutátori z piatich hodnotení degustovaných vín, najvyššiu a najnižšiu hodnotu vyradia a ostatné tri spriemerujú.
Do konečného tzv. rozstrelu na šampióna výstavy, sa dostalo desať vín, päť bielych a päť červených. Na tejto záverečnej degustácii sa zúčastňujú už len najlepší degustátori, ktorých úlohou je vybrať najkvalitnejšie víno. Tento rok, veľmi tesným jednobodovým rozdielom titul Šampióna Vínnych trhov 2004 získalo biele víno Rizling vlašský, roč. 2003, ľadový zber z Vinárskych závodov Topoľčianky.
Degustácia vín v nových priestoroch Vinárskeho domu   Skončilo sa jednoročné vládnutie červeného vína, v minulom roku dominoval červený Marlot z Rakvíc na Morave. Predsedu hodnotiacich komisií Prof. Ing. Fedora Malíka, DrSc. aj potešilo, že šampiónom sa nestalo víno z malokarpatskej oblasti či z Moravy, ale z inej oblasti.
"Je to pozitívny signál, že aj iné vína zo Slovenska majú šancu presadiť sa, keď sú robené poctivým a moderným spôsobom. Počas rozstrelu som dbal na to, aby hodnotenie bolo anonymné, aby zvíťazilo ozaj najlepšie víno. Matematika a anonymita takto ukázali a ja to musím rešpektovať.
Aj keď ma jedna vec troška mrzí, že znovu zvíťazilo prírodné sladké víno, akých nie je na pultoch veľa, a aj keď sú, tak veľmi drahé. Navyše tieto sladké vína nemajú miesto na každodennom stole spotrebiteľa, ale sú to skôr slávnostné nápoje, ktoré patria na koniec slávnostnej tabule. Bolo by vhodné, keby sme na Vínnych trhoch neurčovali jedného ale povedzme troch šampiónov - za biele tiché suché víno, biele prírodné a červené,"
- povedal Prof. Malík.
Zaujímalo nás, ako sú organizátori spokojní s kvalitou vín a účasťou vystavovateľov. Predseda Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov Ing. Ján Hacaj: "Dominantné na tohtoročných Vínnych trhoch sú biele vína z ročníka 2003. U niektorých mladých vín však, aj napriek tomu, že hrozno malo vysokú cukornatosť, sú znateľné problémy, ktoré spôsobilo veľmi suché letné počasie a spracovanie hrozna za vysokých teplôt, následkom čoho vínam chýbajú kyseliny a to im uberá na kvalite. Aj napriek tomu budú na Vínnych trhoch dobré vína. S účasťou vystavovateľov i množstvom vín sme veľmi spokojní, návštevníci Vínnych trhov si budú mať z čoho vyberať".
 Na záver len dodávame, že Vínne trhy Pezinok 2004 sa uskutočnia 16. a 17. apríla v Dome kultúry (v piatok v čase od 14.00 do 20.00 hod., v sobotu od 10.00 do 20.00 hod.).


Ohodnoťte článok: