Ján Svetlík - prvá obeť Malej vojny

Petra Pospechová, Peter Wittgrúber / Február 2004 / Prečítané 2513 krát
Dňa 23. marca 2004 si pripomenieme už 65. výročie tzv. Malej vojny, konfliktu, na ktorý sa takmer zabudlo. Napriek tomu, že sa v ňom bojovalo o našu samostatnosť a územnú celistvosť a v ktorej zomierali slovenskí vojaci. Jedným z prvých, ak nie vôbec prvým bol, aj Pe-zinčan Ján Svetlík (na snímke).
   Dňa 23. 3. 1939 vstúpili maďarské vojenské jednotky viacerými prúdmi na územie Slovenska z Podkarpatskej Rusi, okupovanej už Maďarmi. Slovenská armáda práve prechádzala rozsiahlou reorganizáciou, spôsobenou odchodom veľkého počtu dôstojníckych kádrov do Čiech a tak sa maďarskému postupu postavili na odpor len malé jednotky. Krátko po polnoci obsadili maďarské jednotky obec Ubľa, kde prekvapili a zajali rotu 16. pluku. Počas dňa postúpili na severe až k Stakčínu a na juhu až za Sobrance. Slovenskej armáde sa v priebehu prvého dňa bojov nepodarilo vytvoriť obrannú líniu a proti postupujúcim maďarským kolónam zasahovali len trojčlenné roje slovenského letectva na lietadlách Letov Š.328 a Avia B.534. Tretím rojom, ktorý zasiahol v ten deň do bojov bol aj roj letky 45 z perute II/3, ktorému velil rotmajster J. Hergott. Jeho príslušníkmi boli poručík J. Svetlík a desiatnik M. Danihel. Roj vzlietol o 15.00 hod. z letiska v Spišskej Novej Vsi a čoskoro dorazil do priestoru dôležitej železničnej stanice Ulič, kde spozoroval časti dvoch maďarských peších plukov, vyložené zo železničných transportov. Už pri prvom hĺbkovom útoku roja na nepriateľské pozície zasiahla lietadlo Jána Svetlíka paľba protilietadlových guľometov. Jeho Avia B.534 začala horieť a neovládaná sa zrútila severne od obce Ulič na územie, ktoré bolo obsadené maďarskými jednotkami.
Neskôr sa zistilo, že poručík Svetlík utrpel už vo vzduchu priestrel hlavy a bol mŕtvy ešte pred dopadom lietadla. Jeho telesné pozostatky po skončení konfliktu previezli do Častej, kde žili Svetlíkovi rodičia a tam ho aj pochovali. Ďalšie dve lietadlá roja pokračovali v náletoch a podarilo sa im zničiť niekoľko automobilov a poškodiť niektoré kanóny. Svetlík bol len prvou obeťou ťažkých vzdušných bojov. Slovenské letectvo počas dvoch dní bojovej činnosti (23. - 24.3. 1939) stratilo až 10 lietadiel a ďalšie štyri boli vážne poškodené. Maďari neutrpeli s výnimkou lietadla Fiat strážmajstra Arpáda Kertésza, ktorého zostrelila vlastná protilietadlová obrana, žiadnu stratu. Po 24. marci činnosť letectva obojstranne prestala, 26. marca bolo uzavreté prímerie, ktoré však maďarské jednotky často porušovali. Boje definitívne prestali 28. marca. V následných rokovaniach Slovensko, oklieštené už predtým Viedenskou arbitrážou, stratilo ďalších 78 obcí v pásme 20 km pozdĺž východoslovenských hraníc.

(Podľa: Juraj Rajninec - Slovenské letectvo 1939 - 1944,
Charles K. Kliment - Slovenská armáda 1939 - 1945).


Ohodnoťte článok: