Začína sa triedenie plastových obalov

Mestský úrad / Február 2004 / Prečítané 2149 krát
Vážení spoluobčania!
V našom meste budujeme tradíciu triedenia odpadov už od roku 1993. Zákon o odpadoch nás stále núti rozmýšľať ekologicky ale aj ekonomicky. To, že každý občan je účastníkom triedenia odpadov v domácnosti je samozrejmé. Popri triedení papiera, skla a v rodinných domoch aj biologického odpadu je na rade ďalšia zložka odpadu, ktorá sa dá využiť, a to sú plasty. Od 1. marca budú pracovníci firmy Petmas zvážať, triediť a starať sa aj o konečné využitie tejto druhotnej suroviny.
Občania rodinných domov budú využívať na zber plastov nádobu, ktorú doteraz využívali iba na zber papiera. Vývozné intervaly sa skrátia, preto venujte pozornosť novým termínom vývozu nádoby určenej na PAPIER + PLAST:

Pre vývozné okruhy I a II A

Mesiac

Marec Apríl Máj Jún Júl August

Deň

22.

23.

17.

14.

12.

9.

Pre vývozné okruhy II B a III

Mesiac

Marec Apríl Máj Jún Júl August

Deň

23.

24.

18.

15.

13.

10.

   Na sídliskách oslovíme predbežne občanov sídliska SEVER, kde bude rozmiestnených 5 ks 1100 l kontajnerov farebne rozlíšených žltým poklopom s nápisom PLASTY. Po overení snahy občanov sídlisk triediť rozšírime zber plastov do celého mesta.
Je dôležité, aby občania šetrili miestom v zberných nádobách, prázdne fľaše stlačili nohou, zavreli ich vrchnákom a až potom vyhodili. Zo širokého spektra plastov sa dá zhodnotiť veľké množstvo, preto uvádzame pomôcku, ktorá vám pomôže rozlíšiť, čo sa triedi a čo nie.

Triedi sa:
PET fľaše (fľaše z nealko-nápojov, sirupov, vína a pod.)
HD-PE fľaše (fľaše od čistiacich prostriedkov, šampónov, aviváže, destilovanej vody, tekutých mydiel, bandasky neznečistené olejom a pod.)
PP fľaše (fľaše od citrónových štiav a ostatné fľaše s označením PP)
LD-PE fólie (igelitové tašky, fólie z pracích práškov, fólie zo stavebnín a pod.)
LLD-PE fólie (tzv. streč fólia).

Netriedi sa:
Plastové obaly znečistené olejovými a ropnými látkami, linoleum, guma, kabelky, molitan, viacvrstvové obaly kov - plast (škatule od mlieka a nápojov, tzv. TETRA-PAK), obaly od jogurtov, znečistené plasty...
Vážení spoluobčania, veríme, že pochopíte snahy mesta rozšíriť separovanie o ďalšiu dôležitú komoditu a tak spoločne vybudujeme účinný systém triedenia druhotných surovín.


Ohodnoťte článok: