Boli sme na Šachtágu

Milan Oravec / December 2003 / Prečítané 2225 krát

Jedným z podujatí, ktoré organizoval v posledných dvoch rokoch Malokarpatský banícky spolok je Šachtág. Neviete, čo to je? Ani my sme nevedeli, preto sme naň prijali pozvanie.

   Do najväčšej sály Domu kultúry prišli v piatok 5. decembra asi dve stovky ľudí. Muži boli prevažne v slávnostných, čiernych uniformách, nemali ich len hostia a zopár bývalých baníkov.
Upútal nás vchod do sály cez drevenú konštrukciu, ktorá pripomínala vstup do banskej chodby. Aj sála bola zaujímavo upravená, za predsedníckym stolom viseli zástava Malokarpatského baníckeho spolku a banícka zastava. Nad nimi bolo heslo Banícky stav nech je velebený.
Keď nadišiel čas začiatku, v sále zhaslo svetlo. Z chodby so svetielkami v rukách, spievajúc banícku hymnu vošli muži v čiernych uniformách. Bolo to pôsobivé, nezainteresovaný nemohol prehliadnuť hrdosť týchto ľudí na svoje povolanie. Vzápätí emotívnu chvíľu vystriedala veselšia časť programu.
   Ako nám povedal predseda Malokarpatského baníckeho spolku Jozef Mašuta, Šachtág to je riadená zábava baníkov. Vznikol v Banskej Štiavnici a odtiaľ ho prevzali do Pezinka. Priatelia zo Štiavnického baníckeho spolku urobili v Pezinku v auguste 2002 ukážku, ako u nich Šachtág vyzerá. V decembri toho istého roku si Pezinčania urobili aj svoj Šachtág.
Zaujímavá a zábavná je voľba "šéfov" šachtágu, ktorými sú - slávne vysoké a neomylné Prezídium (čo povie to platí), Fuksmajor (organizuje prijímanie nových členov), Kantor (vedie skupinu spevákov), Pivný dispečer (stará sa o to, aby každý mal na stole pivo). Všetci tí, ktorí nemajú funkcie sú obyčajní Fuksovia. Všetci musia poslušne piť pivo, ktoré je nápojom večera. Ten kto piť nemôže, musí požiadať o výnimku. Dôležité je vedieť pri pití držať pohár, ten kto to nevie musí si to s plným pohárom zopakovať, alebo za trest vypiť pollitrák vody (všimli sme si, že baníkom voda nechutila). Na Šachtágu bola napínavá súťaž v pití piva, ten kto bol zo súťažiacej dvojice rýchlejší vyhral a mohol postúpiť až do finále. Noví členovia baníckeho stavu musia pod dohľadom krstného otca a Fuksmajora absolvovať skok cez kožu. Pred tým musia na sude, z ktorého sa skáče, ako inak, na dúšok vypiť pohár piva.
V sále vládla ozaj výborná nálada, hoci mal program scenár, hodne sa improvizovalo, všetci sa dobre bavili.
Po programe prišla na rad voľná zábava, s pohostením a tancom. Podujatie sa skončilo neskoro v noci.


Ohodnoťte článok: