Vianočný oriešok

Zdenko Sitka / December 2003 / Prečítané 2038 krát
 Milí čitatelia Pezinčana,
uvedomujem si, že vôbec nie som prvý, ktorý k vám prichádza so slovom o Vianociach. Veď už od októbra nám Vianoce takmer denne pripomína reklama a nákupné letáky. Hovorí sa o vianočnej pohode, radosti a ponúkajú sa recepty, ako si to všetko včas zabezpečiť a koľko to "iba" tento rok stojí. "Určite sa to oplatí!" (Až nevychádzame z údivu, na čo všetko sa dajú "použiť" Vianoce.)
Dať svojim Vianociam len podobu dobrého jedla, žiarivej výzdoby, farebných efektov, "super zábavy" a podobných patentov na "šťastné a veselé" by bolo ako mať oriešok v peknej pozlátke a nezaujímať sa, čo je v jeho vnútri. A to najdôležitejšie je skutočne až pod pozlátkou a škrupinou - aj v prípade Vianoc.
Vianoce, to je predovšetkým tajomstvo, ktoré sa nám každoročne otvára a sprítomňuje. Tajomstvo o tom, že ktosi nad nami nás má tak rád, že nám neváha dať to najcennejšie. Boh posiela svojho Syna na svet. Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život, prezradí neskôr tento Syn, ktorému dala jeho ľudská matka Mária po narodení meno Ježiš. Tajomstvo jeho narodenia nám sprítomňujú vianočné sviatky.
Vymaniť sa z každodenného zhonu, oslobodiť myseľ od svetských starostí a v tichu (najlepšie spolu s ľuďmi sebe blízkymi) žasnúť nad nesmiernym darom Božej lásky, to je zmyslom vianočných sviatkov. Áno, Vianoce sú o darovaní. O darovaní Božom i o darovaní našom. Ale nie toho, čo kúpime v obchode. Vianoce sú o darovaní toho, čo máme v srdci, o sebadarovaní.
Želám všetkým vám ( i sebe spolu s vami), aby nás nadšenie a radosť z nesmiernej Božej lásky sprítomnenej v tajomstve Vianoc povzbudila k vzájomnému sebadarovaniu. Aby otcovia a matky boli darom pre svoje deti. Aby si manželia boli darom sebe navzájom. Aby sa priatelia obdarúvali úprimnou priateľskou láskou. Aby najväčšou radosťou detí bolo potešiť svojich rodičov. Aby sme našli v srdciach dosť lásky pre ľudí starých, chorých, trpiacich, opustených…
Skutočné Vianoce nemôžu byť sebecké ale rozdávajúce. Rozdávajúce lásku, ktorú nachádzame a s ktorou sa stretáme v ich samotnom jadre.
Nezostaňme teda iba pri pohľade na ligotavú pozlátku Vianoc. Nebojme sa rozlúsknuť ich peknú škrupinu a vstúpiť do ich tajomstva sebadarujúcej lásky.

Ohodnoťte článok: