Festival Eugena Suchoňa

Mária Vaneková / November 2003 / Prečítané 2385 krát
V dňoch 13. a 14. novembra sa konal v Pezinku V. ročník Festivalu Eugena Suchoňa. Organizovala ho miestna Základná umelecká škola za podpory mesta Pezinka, Kultúrneho centra a mnohých sponzorov a našich priaznivcov, ktorým patrí naša vďaka.
Stredobodom boli dva festivalové koncerty na ktorých odznela hudba v podaní najúspešnejších detí zo základných umeleckých škôl z celého Slovenska. Vystúpili deti z Lipian, Sabinova, Košíc, Giraltoviec, Lučenca, Martina, Turčianskych Teplíc, Dunajskej Stredy, Modry, Senca, Bratislavy i Pezinka. Boli to deti, ktoré už majú za sebou víťazstvá na národných interpretačných súťažiach.
Slávnostné inštalovanie busty Eugena Suchoňa v ZUŠ v Pezinku   O cenu laureáta sa uchádzalo 32 účinkujúcich z 24 ZUŠ. Laureátkou sa stala Hanka Zigová, huslistka zo ZUŠ Modra a jej pani učiteľka Jana Spálová. Výkon tejto mladej huslistky jednoznačne oslovil nielen odbornú porotu. Veraciniho Largo ožilo, dýchalo, malo ťah - to sú znaky zrelej interpretácie a talentu a ešte čosi navyše. Tohtoročný festival potvrdil stúpajúci kvalitatívny trend v hudobnej interpretácii. Mnohé výkony vyvolávali obdiv a mali punc zrelosti. V tomto kontexte nebolo porazených. Za pozornosť stoja určite i sprievodné akcie. V priestoroch našej školy sme nainštalovali bustu Eugena Suchoňa, ktorú nám darovali Marián a Lenka Suchoňovci. Bolo to priateľské až intímne stretnutie okolo maestra, kde zaznelo Nox et solitudo v podaní Evy Matiašovskej. Pekné chvíle sme zažili pri rozprávaní o E. Suchoňovi. Svoje spomienky nám zverili muzikologička Ľuba Ballová a Lenka Suchoňová.
Detský muzikál v podaní divadielka Motýľ, ktorý mali možnosť uzrieť účastníci festivalu i deti niektorých základných a materských škôl by si zaslúžil svoju vlastnú recenziu. Verím, že na to bude ešte príležitosť.
Záver festivalu patril malej pezinskej premiére Suchoňovho Vyvolávaní jara v interpretácii zboru Cenens z Bratislavy.
V. ročník Festivalu Eugena Suchoňa potvrdil, že naša vízia, aby sa toto podujatie stalo prestížnym hudobným podujatím na Slovensku pre najmladšie talenty, sa začína napĺňať.

Ohodnoťte článok: