O VÍNE A VÍNNEJ TURISTIKE

redakcia / September 2003 / Prečítané 2051 krát
hovoríme s vinohradníckym a vinárskym odborníkom Ing. Františkom Slezákom, CSc.,
prokonzulom Senátu Európskeho vinárskeho rytierskeho stavu

l Začiatok oberačiek v Malokarpatskom regióne sa datuje už veľa rokov do druhej polovice septembra. Aký význam má tento termín pre rozvoj vínnej turistiky?
- Vínna turistika spojená s regiónom, kultúrou a stravovaním je dominantou, ako zviditeľniť Pezinok a celú malokarpatskú oblasť. Aktívna turistická ponuka v dnešnej dobe sa zameriava na návrat k prírode, na charakteristické atribúty regiónu - hrozno, burčiak, víno, v spojení s regionálnou kuchyňou.
l Prečo si myslíte, že produkty vinohradníckej výroby sú také dominantné?
- Vychádzam z výskumov a svetových trendov, ktoré nám potvrdzujú, že fenomén vína, po vode najzdravšej poživatiny, má pre človeka významné miesto v stravovacích návykoch, dva až tri poháre vína denne k jedlu majú priaznivý vplyv na zdravotný stav populácie.
l V čom sú tie pozitíva?
- V prvom rade naša poloha vinohradov. Pôda a poloha predurčuje vyrábať kvalitné produkty vinohradníckej výroby. Sme najsevernejšou vinohradníckou oblasťou Európy, kde sa dopestovávajú vína extraktívnejšie, bohatšie na minerálne látky, fenolové zlúčeniny. Výskum potvrdzuje, že naše produkty obsahujú i väčšie množstvo antioxydantov - vitamíny C, B, E a nachádza sa v nich resveratrol.
l Čo to znamená pre konzumenta?
- Profesor Renaud v roku 1991 vyvolal svetovú diskusiu o pozitívnych účinkoch vína v stravovacom procese. Bolo dokázané, že Francúzi, aj keď ich stravovacie návyky nie sú najzdravšie, okrem toho veľa fajčia a málo sa pohybujú, majú najmenší výskyt infarktov na počet obyvateľov. Výskum sa začal uberať k problematike vína, dnes je celý svet ovplyvnený jeho zdravotnými účinkami, hlavne červeného vína.
l Aký význam to má pre našu oblasť?
- Veľký, pretože malokarpatská oblasť bola známa viac bielymi odrodami viniča a požiadavka konzumenta sa na základe verejného ovplyvňovania obracia k červenému vínu. I keď sa plochy červených odrôd zvyšujú, súčasný konzument si vyžaduje pomer konzumácie bieleho a červeného vína v pomere 50:50. Výskum sa preto zameral na štúdium hrozna a vína v jednotlivých štádiách finalizácie a prišiel k záveru, že hodnoty antioxydantov sa podstatne menia a hlavne strácajú, vplyvom počasia, technologickými zásahmi a starnutím.
l Aké odporúčania z toho vyplývajú?
- Hrozno je veľmi bohaté na antioxydanty. Koncentrácia sledovaných látok - vitamíny skupiny B, E a koenzým Q 10 - bola niekoľkonásobne väčšia v čerstvom hrozne, v jeho dužine a hlavne v šupke, ako v hroznovej šťave. Konzumácia burčiaku, i keď ho odborníci nemajú v láske, je zo zdravotného hľadiska prospešná. Pozrime sa na našich rakúskych susedov, ktorí celoročne ponúkajú hroznový mušt a taktiež burčiak je obľúbeným doplnkom v období oberačiek. Veľmi zaujímavá je otázka mladého vína. Sú odrody hrozna, ktoré sú predurčené na výrobu burčiakov a mladých vín. Avšak i ostatné sorty hrozna by sa mali dorábať pre potrebu konzumenta čo najšetrnejšie a do najvhodnejšieho termínu zrelosti vína.
l Čo očakávate od Vinobrania, od jeho návštevníkov?
- Aby ich návšteva v regióne presvedčila, že produkty vinohradníctva, od hrozna počínajúc až po špičkové vína, sú zaujímavou ponukou pre celoročnú vínnu turistiku. S dobrou gastronómiou nech sa snúbia chutný burčiak, mladé víno a pre fajnšmekrov ochutnávka vín.


Ohodnoťte článok: