Vstúpi petang na pezinskú športovú scénu?

September 2003 / Prečítané 2059 krát
Nedávno sa uskutočnil v Zámockom parku v Pezinku prezentačný turnaj v petangu. Tento šport má dlhoročnú tradíciu vo Francúzsku, ale udomácnil sa i v mnohých ďalších krajinách. Rekreačne sa hrá najmä v prímorských letoviskách. Na Slovensku sa mu venujú zatiaľ v Bratislave. Zaujalo nás, že petang súťažne hrá aj Pezinčan, 46-ročný Milan Sobolič, ktorý na nedávnych majstrovstvách sveta v Ženeve reprezentoval Slovensko.
l Ako ste sa k petangu dostali?
- Táto hra ma pred 10 rokmi zaujala v Chorvátsku, kde som si ju aj prvý raz zahral. Potom ma kamarát zlákal do bratislavského klubu SLOPAK. Spočiatku nás bolo asi pätnásť, dnes je nás päťdesiat.
Reprezentačné mužstvo Slovenska v petengu na MS vo Švajčiarsdku - prvý zľava je Milan Soboličl Čo je to vlastne petang?
- Je to na pravidlá jednoduchá hra, ktorá sa hrá so špeciálnymi kovovými guľami, ich váha je 680 - 800 gramov. Súťaže sa konajú spravidla na štrkových ihriskách o rozmere 3x12 m. Hru hrajú dve trojčlenné alebo štvorčlenné družstvá, hráči majú stanovený počet hodov. Úlohou je dostať gule čo najbližšie ku guľôčke, ktorú nazývame prasiatko. Táto sa na začiatku hry vyhadzuje do vzdialenosti 6 - 10 metrov. Súperi si môžu gule z výhodného postavenia vyrážať, v čom spočíva i taktika hry.
l Žiada si to špeciálny tréning? Kde sa hrajú súťaže?
- Pri petangu je dôležitá presnosť, guľu treba hádzať s určitou rotáciou. To sa musí stále trénovať. Preto chodím raz do týždňa do Bratislavy, trénujeme v prezidentskej záhrade. Takmer každý víkend sú súťaže, najčastejšie chodíme do Čiech a Rakúska, kde sú širšie pretekárske základne.
l Aké súťaže sú na Slovensku?
- Keďže sú iba dva kluby v Bratislave, existuje len Bratislavská petangová liga. Z tejto vzišlo aj reprezentačné družstvo, ktoré nás v dňoch 16. - 20. júla reprezentovalo na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku.
l Ako sa vám na svetovom šampionáte darilo?
- Petang je na Slovensku mladý šport a tak sme na šampionát išli skôr zbierať skúsenosti. Pri dnešnej úrovni svetového petangu, sme neverili, že získame vôbec nejaké body. Na majstrovstvách štartovalo 52 krajín. Turnaj sa organizuje tak, že najskôr sa súťaží v základných skupinách. Nám vyžrebovali Japonsko, Andoru a San Marino. V prvom zápase s Japonskom sme prekvapivo tesne prehrali 13:12, v druhom s Andorou 13:4. Keďže postupujú iba dve družstvá, tretí zápas sme už nehrali. Vyradení zo skupín hrajú ešte tzv. opravy, opäť sa začína v skupinách, z každej postupujú dve družstvá. Nám žreb určil Poľsko, Austráliu a Česko. S Poliakmi sme prehrali 10:1, s Austráliou 13:4, tretí zápas sa už nehral. Všetci vypadnutí hrajú ešte Pohár národov. V tejto súťaži sme dosiahli aj dve víťazstvá s Rakúskom 13:6 a Kanárskymi ostrovmi 13:7. V Pohári národov sme skončili na 15., celkove na šampionáte na 31. mieste.
l V čom vás obohatila účasť na majstrovstvách sveta?
- Predovšetkým sme všetko pozorne sledovali. Obdivovali sme s akým majstrovstvom tí najlepší hrajú. Sú to ozajstní majstri v spôsobe hádzania i taktike odrážania gúľ. My sme si pri nich pripadali ako žiačikovia. Človek sa však učí a účasť na takýchto podujatiach môže byť len prospešná.
l Zrejme bude treba u nás rozšíriť aj členskú základňu...
- To je nevyhnutné. Predovšetkým očakávame, že tento šport sa rozšíri aj do ostatných miest Slovenska, že sa doň zapojí vo väčšej miere aj mládež. Som rád, že sa robí niečo pre tento šport aj u nás v Pezinku, dáva sa dohromady skupinka hráčov, údajne v Zámockom parku sa má vybudovať aj nové ihrisko. Určite si táto hra čoskoro získa aj ďalších Pezinčanov.

Ohodnoťte článok: