Do kroniky mesta: Divadlo na Cajle

Milan Oravec / August 2003 / Prečítané 1949 krát
Divadelná ochotnícka činnosť na Cajle (do 1.1. 1948 samostatná obec) mala bohatú tradíciu. Pri jej zrode stála iniciatívna osvetárka, neskoršie režisérka Agáta Stohlová. Už v tridsiatich rokoch sa jej podarilo zoskupiť okolo seba niekoľko nadšencov, s ktorými nacvičovala jednudve hry do roka. To vtedy boli ešte časy petrolejových lámp, na ktoré starší herci dlho spomínali.
V roku 1938 si Cajlania založili divadelný krúžok Ferka Urbánka. Začal pracovať s päťdesiatimi členmi, ale neskôr ich bolo až 160. Svedčí to o obrovskom cajlanskom záujme o divadlo.

Z hry Kamenný chodníček - zľava Dušan Pospech, Anna Hanúsková - Markovičová, Anna Krasňanská - Prokopová, Juraj Forner, Blanka Hýllová.

   Po usporiadaní dramatického kurzu bývalým učiteľom na Cajle - Augustínom Kanichom, sa mnohým absolventom ponúkala príležitosť odísť do profesionálnych súborov. Lákavé ponuky však Jozef Kellermann, Gustáv Stohl i Dušan Hýll neprijali. Láska k rodisku bola silnejšia. Zotrvali v súbore a čoskoro sa ich činnosť dostala na výslnie. Vyhrávali na dedinských, okresných i oblastných súťažiach a v rámci Slovenska sa umiestnili vždy medzi prvými. V štyridsiatom piatom v Martine boli J. Kellermann a A. Stohl ocenení za vynikajúce herecké výkony. Kellermann sa preslávil aj ako režisér. Dosiahli však i ďalšie kolektívne a individuálne úspechy.
Potom prišli roky útlmu a krúžok sa rozpadol. V tom čase Agatka Stohlová nacvičila s deťmi miestnej školy niekoľko hier ako boli Perníková chalúpka, Gašparko doktorom, Snehová kráľovná, Dve Marienky, Detvanček a Hopsasa a iné.
Koncom šesťdesiatich rokov v zrekonštruovanej Osvetovej besede obnovil činnosť divadelný krúžok pod vedením J. Kellermanna, ktorý nacvičil niekoľko úspešných hier (Kamenný chodníček, Inkognito, Dobrodružstvá pri obžinkoch, Bačová žena). Popri starších hercoch A. Stohlovi, Alžbete Krnáčovej, D. Hýllovi, Blanke Hýllovej a Gustávovi Stehlíkovi sa angažovali aj noví členovia - Pavol Fraňo, Anna Krasňanská - Prokopová, Anna Hanúsková - Markovičová, Dušan Pospech, Vierka Krnáčová - Briestenská, Juraj Forner, Hana Tahotná, Božena Tahotná - Fornerová a ďalší.
Divadelným predstavením rozprávky Dve Marienky v réžii Anny Hanúskovej - Markovičovej a Gitky Miklenčičovej - Markovičovej ukončil divadelný krúžok pri Osvetovej besede na Cajlanskej ulici svoju činnosť.
Ospravedlňujeme sa všetkým tým, ktorých mená nie sú v tomto článku spomenuté. Boli to desiatky ďalších amatérskych hercov a nadšencov, ktorí pomáhali cajlanskému divadlu, a aj vďaka nim divadlo dosiahlo jedinečné úspechy.


Ohodnoťte článok: