Dojmy mladých športovcov z vrcholných podujatí

pr / August 2003 / Prečítané 1580 krát
Pezinská atlétka Barbora Micháliková má za sebou dve významné športové podujatia. V dňoch 10. - 13. júla štartovala na Majstrovstvách sveta atlétov do 17 rokov, ktoré sa konali v kanadskom Sherbrooku. V šprinte na 100 m nepostúpila z rozbehu a obsadila 31. miesto. Na 200 m trati obsadila 13. miesto keď po postupe z rozbehu sa už nedostala ďalej zo semifinále. A ako vidí svoje účinkovanie na majstrovstvách Barbora?
Barbora Micháliková
- S výkonom na 100 m nie som spokojná ani ja ani moja trénerka. Ak by som zabehla výkon na hranici svojho osobného rekordu mohla som byť okolo 10. miesta. Lenže pokazila som štart a to ma dosť mrzelo. Na dvojstovke som postúpila z rozbehu do semifinále kde som zabehla čas 24,51 s a to stačilo na trináste miesto s čím som spokojná ja aj trénerka. Mala som síce vyššie ambície ale myslím si, že byť trinásta na svete nie je najhoršie.
A aké su vaše dojmy z tejto akcie?
- Na majstrovstvách bola výborná atmosféra, boli výborne zorganizované. Súťažili sme na štadióne, ktorý bol postavený práve na tieto majstrovstvá. Štadión bol veľmi pekný, moderný a dobre vybavený, napríklad bolo na ňom pätnásť masérskych stolov, ktoré sme mohli naplno využívať.Chodilo sa na nás pozerať asi dva až tri tisíc ľudí. Ľudia v Kanade sú veľmi milí a priateľskí. Veľmi vydarené boli aj otvárací i záverečný ceremoniál, hoci ten úvodný mal časový sklz. Bývali sme na univerzite, porovnala by som to však s našimi trojhviezdičkovými hotelmi, strava bola výborná, pestrá a bolo jej dosť. Na čo si človek spomenul to bolo k dispozícii.

Ďalšou významnou akciou, na ktorej sa Barbora zúčastnila bol siedmy Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Paríži v dňoch 26.7. - 2.8. Na tomto podujatí, ktoré by sa dalo označiť ako olympijské hry mládeže do 17 rokov sa zúčastnilo vyše 2500 športovcov z celej Európy. Barbora dosiahla dve finálové umiestnenia, na stovke obsadila 8. miesto a na dvojstovke piatu priečku.
"Bolo to veľmi ťažké podujatie, pretože nie som naučená behať štyri dni po sebe a podať v nich maximálny výkon. Navyše niektoré súperky, ktoré som tu mala neboli na MS a sústredili sa len na EYOF. V prvý deň som bežala 100 m rozbehy a semifinále, z ktorých som sa prebojovala do finále. Tam som zabehla čas 12,19 s, čo nie je môj najlepší výkon. To ma mrzí, pretože ak by som zabehla čas ako v rozbehu (12,07 s.) mala by som medai
lu. V tretí deň som bežala rozbeh a semifinále na dvojstovke, z ktorých som sa opäť dostala do finále. V ňom som zabehla čas 24,59 s., čo znamenalo 5. miesto. Som s týmto umiestnením celkom spokojná, lebo na medailu bolo treba zabehnúť 24,17 a takýto výkon som ešte v tejto sezóne nezabehla. Chýbala mi tam trénerka, keďže jej nedovolili ísť so mnou. Myslím, že potom by som dosiahla ešte lepšie výkony.

Aké zážitky si odnášate z toho podujatia?
- Naše súťaže sa odohrávali na štadióne kde budú MS dospelých v atletike. Je to obrovský štadión, a aj keď tam bolo asi 3000 divákov, tí sa tam úplne stratili. Na otváracom i záverečnom ceremoniáli bol štadión plný a bolo to nádherné. Vedenie našej výpravy sa nás rozhodlo odmeniť za dobré výsledky a zaplatilo nám výlet do Disneylandu, kde sme boli osem hodín. Odtiaľ mám veľmi veľa zážitkov. Bola som sa pozrieť aj na iné športy, bola som na stolnom tenise a tiež povzbudiť naše zlaté basketbalistky. Najviac času som však strávila na atletickom štadióne. Z Paríža som až tak veľa nevidela, nočná Eiffelovka však stála za to. Nepríjemné bolo, že sme do Paríža i späť cestovali autobusom, šestnásľhodinová cesta bola veľmi únavná. Ďalším negatívnym zážitkom bolo nekvalitné ubytovanie a jednotvárna strava.
Milan Randl    Pezinok mal na EYOF-e zastúpenie aj v osobe džudistu Milana Randla, ktorý zápasil v kategórii do 81 kg. Turnaj sa mu však nevydaril, pretože vypadol hneď v prvom kole s Nemcom Robertom Zimmermannom, čo ho odsunulo na konečné 13. miesto spolu s ďalšími štyrmi džudistami. A aké dojmy si z Paríža odnáša Milan?
-
Mrzí ma ako som dopadol, súboj som však nezvládol hlavne psychicky. Súper ma prevýšil tiež takticky. Škoda, že to nevyšlo. Podujatie bolo výborne zorganizované, veľmi sa mi tam páčilo. Horšie to bolo s ubytovaním, mali sme malé izby, ale dalo sa to vydržať. Strava bola zlá, ja som si väčšinou bral len ovocie a chodil som na stravu inde. Veľmi pekným zážitkom bola aj návšteva Disneylandu, ja už som sa však tešil domov.
Milan po návrate z Paríža nemal veľa času na oddych. Prakticky hneď začal s prípravou na ďalšie podujatie - Majstrovstvá Európy v Azerbajdžane, ktoré sa uskutočnili 24. - 26.8. O jeho výsledkoch budeme informovať v nasledujúcom čísle.

Ohodnoťte článok: