Peter vybojoval bronzovú medailu

August 2003 / Prečítané 1877 krát

Bronzová medaila, ktorú získal Peter Valka   O Petrovi Valkovi (43) sme v Pezinčanovi písali už viackrát. Ako o človeku, ktorý už vyše dvadsať rokov bojuje s osudom, keď po vážnej havárii na motocykli mu ochabli nohy a skončil na vozíčku, ale aj ako o výbornom stolnom tenistovi. Pingpongu sa venoval už pred haváriou, ale tá ho na niekoľko rokov pribrzdila v jeho sľubne sa rozvíjajúcej športovej kariére. Láska k tomuto športu nakoniec u neho zvíťazila, i keď priznáva, že trvalo dlhšie kým sa zbavil poúrazovej apatie.
  "Pingpong znamená pre mňa veľa, aj vďaka nemu som sa dokázal prehrýzť cez osudný balvan, ktorý mi nadelil život. Našťastie som objavil, že športovať sa dá aj na vozíčku, ale stojí to nesmierne veľa námahy a pevnej vôle. Je to zdĺhavá záležitosť, výsledok však stojí za to," povedal nám Peter Valka.
Vypracoval sa na slovenského reprezentanta, v domácich súťažiach hrá so zdravými. Je to neuveriteľné, čo tento chlap za stolnotenisovým stolom dokáže. V júli, keď sme ho navštívili, bol vo svetovom rebríčku na 15. mieste. V III. lige má štyridsaťpercentnú úspešnosť, vo štvrtej vyhráva až 80 percent zápasov. Medzi vozičkármi hrá v kategórii TT3 (bez postihnutia rúk), na Slovensku je druhý.
Peter Valka (vľavo) so spoluhráčom Jánom Koščom   Za Petrom Valkom nás priviedla správa, ktorá sa v iných médiach takmer neobjavila, že v júni dosiahol veľký úspech na majstrovstvách Európy v Záhrebe. Na turnaji si v súťaži družstiev spolu s partnerom Jánom Koščom vybojoval bronzovú medailu.
Na európskom šampionáte štartovali pretekári z 34 krajín. V kategórii družstiev sa zúčastnilo dvanásť štátov. Peter so svojim spoluhráčom Koščom z Piešťan, sa v TT3 dostali až do súboja o 3. miesto. Súperom im boli Francúzi, ktorí majú širokú pretekársku základňu. Členom súperovho družstva bol aj čerstvý európsky šampión Pascal Verjoer. Hralo sa ako v Davis Cupe - štyri dvojhry a jedna štvorhra. Za celkového stavu 2:2, k rozhodujúcemu duelu o víťazstvo, nastúpil Peter Valka. S Francúzom po treťom sete prehrával 2:1, vo štvrtom jasne vyhral a v záverečnom piatom po dramatickej ťahanici tiež zvíťazil 13:11, čím upravil stav na 3:2. Znamenalo to pre slovenské farby zisk bronzovej medaile.
V súťaži jednotlivcov, kde hrali všetci vozičkári bez rozdielu postihnutia, sa prebojoval zo skupiny z prvého miesta. Potom mal smolu, keď narazil na rivala Jána Košča s ktorým prehral. V kategórii OPEN sa prebojoval do 3. kola, kde bol nad jeho sily Čech Michal Stefano, ktorý dlhé roky tróni vo svetovom rebríčku.
V tomto roku Petra Valku čakajú ešte medzinárodné turnaje SLOVAK OPEN v Piešťanoch a
HUNGARIA OPEN v Maďarsku. Veľmi rád by sa zúčastnil aj na turnaji v Liverpoole v Anglicku, ktorého výsledky sa započitávajú do svetového rebríčka, ale je to podmienené získaním finančných prostriedkov (asi 25 tisíc Sk) na krytie nákladov. Možno sa nájdu sponzori, ktorí mu pomôžu k štartu na tomto podujatí, ktoré mu môže otvoriť cestu na olympiádu v Aténach v budúcom roku.


Ohodnoťte článok: