Príťažlivý Pezinský Permoník

Jiří Vitáloš / Júl 2003 / Prečítané 1829 krát
  V dňoch 16. - 17. augusta sa uskutoční v pezinskom Dome kultúry ďalšia zaujímavá akcia.
Pezinský Permoník, ako kultúrne a spoločenské podujatie spojené s Pouličným ryžovaním zlata sa stalo známe nielen medzi Pezinčanmi, ale aj medzi zberateľmi a návštevníkmi z okolitých krajín.
Permoník sa dostal do povedomia zaujímavými výstavami, burzou minerálov a mnohými sprievodnými akciami, ktoré propagujú naše mesto, Malokarpatský región, lokality Slovenska a významné svetové náleziská minerálov a drahých kameňov.
Mineralogická - geologická a kultúrna - spoločenská sekcia občianskeho združenia Karpaty Slovakia pripravila na tento rok prekvapenie v podobe objavenia vzácneho minerálu schafarzikitu z Perneka a jeho slávnostné odovzdanie do mineralogických expozícií Slovenského múzea v Bratislave, západoslovenského múzea v Trnave, Východoslovenského múzea v Košiciach a vznikajúcej zbierke v Malokarpatskom múzeu v Pezinku.
Na ryžovaní zlata sa môžu návštevníci zúčastniť už štvrtýkrát a tento rok sú pre víťazov súťaží pripravené ceny od pezinských podnikateľov. V sprievodnom programe Pezinského Permoníka je niekoľko výstav. Lákadlom by mala byť výstava Vzácne minerály Slovenska zo zbierok súkromných zberateľov a výstava Pezinok v pohľadniciach zo zbierok Juraja Krupana z Pezinka. Pre milovníkov dobrodružstva sme pripravili premietanie filmov Pavla Barabáša - OMO, Tajomné Mamberámo a Mustang, ktoré sú svetovou špičkou v dokumentárnej tvorbe.
Množstvo nadšencov, ktorí sa podieľajú na objavovaní krásy zeme sa tento rok stretávajú už deviatykrát, pripravia zaujímavé a bohaté kolekcie minerálov z celého sveta. Pevne veríme, že pripravované zaujímavosti budú dobrým lákadlom pre návštevníkov, najmä preto, že vstupenky budú žrebovateľné a návštevníci tak majú možnosť získať pekný suvenír.

Ohodnoťte článok: