Právomoci a kompetencie mestskej polície pri plnení úloh na úseku cestnej premávky
Mgr. kpt. Ľudovít Farbula / Máj 2003 / Prečítané 7550 krát
Pre mestskú políciu priamo zo zákona vyplýva povinnosť zakročiť, ak je páchaný alebo bol spáchaný priestupok a tento priestupok z úradnej povinnosti aj doriešiť. Ako po minulé roky, aj v roku 2002 mestská polícia zaevidovala najviac priestupkov práve na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, pričom je oprávnená na tomto úseku riešiť len priestupky spáchané neuposlúchnutím zákazu, ktorý vyplýva z úpravy cestnej premávky vykonanej dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami. To znamená, že je oprávnená riešiť len tzv. statické dopravné priestupky (nerešpektovanie zákazu vyplývajúceho z dopravného značenia zákaz zastavenia, zákaz státia a pod.; vyhradené parkoviská, ale aj z vodorovných dopravných značiek, pokiaľ z nich vyplývajú zákazy). Z celkového počtu 1125 spáchaných priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky bolo 290 vyriešených dohováraním,
V 21 prípadoch (v roku 2002) zabezpečovala hliadka mestskej polície bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky z dôvodu dopravnej nehody, do príchodu Policajného zboru SR.
V súvislosti s riešením priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sme zistili, že vodiči v dôsledku neznalosti zákona, často spochybňujú kompetencie zamestnancov mestskej polície pri prerokúvaní priestupku. Aké sú teda kompetencie a právomoci mestskej polície, čo vlastne smie, aké úlohy plní, to sú otázky, ktoré ešte aj dnes, takmer po 12 rokoch pôsobenia mestských a obecných polícii na Slovensku nie sú mnohým občanom jasné. V dôsledku neinformovanosti občanov potom dochádza k tomu, že občan sa mylne domnieva, že mestský policajt určité kompetencie, či právomoci nemá, pričom ich zo zákona má a naopak sú situácie, keď sa domnieva, že mestský policajt má povinnosť plniť určité činnosti, pričom poriadkový orgán akým je mestská polícia takúto kompetenciu zo zákona nemá, respektíve takáto kompetencia spadá do vecnej príslušnosti iného policajno-bezpečnostného orgánu. V dôsledku tohto javu niekedy dochádza k nedorozumeniam, prípadne konfliktom medzi zamestnancom mestskej polície a občanom.

Ako je to so zastavovaním vozidiel, to je tiež častá otázka obyvateľov mesta. Zamestnanec mestskej polície je oprávnený zastavovať vozidlá, ak vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky neuposluchnutím zákazu, ktorý vyplýva z úpravy cestnej premávky vykonanej dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami alebo ak ide o hľadané vozidlá. Zamestnanec mestskej polície je oprávnený dávať pokyny na zastavenie vozidla tiež v blízkosti školy alebo predškolského zariadenia, pri prechádzaní školskej mládeže a detí cez vozovku. S riešením dopravných priestupkov súvisí aj možnosť aplikácie donucovacieho prostriedku, akým je technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla vo verejnosti označovaný termínom - "papuča". Zamestnanec mestskej polície je oprávnený použiť technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla v prípade, ak motorové vozidlo stojí na mieste, kde je to zakázané dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami a ak porušenie zákazu nie je možné z viny priestupcu bezodkladne prerokovať. Pri samotnom prerokúvaní priestupku sa stáva, že páchateľ odmieta spolupracovať s policajtom a to v tom zmysle, že odmieta na vyzvanie preukázať svoju totožnosť. Tu je potrebné zdôrazniť, že zamestnanec mestskej polície je oprávnený vyzvať osobu pristihnutú pri spáchaní priestupku, od ktorej je požadované vysvetlenie k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie priestupku a zistenie jeho páchateľa alebo ak ide o hľadanú osobu, aby preukázala svoju totožnosť (napr. občianskym preukazom, cestovným pasom), pričom táto osoba je povinná výzve vyhovieť. V prípade, ak osoba odmieta preukázať svoju totožnosť alebo ak ju nemôže preukázať ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti na preukázanie svojej totožnosti, je zamestnanec mestskej polície oprávnený predviesť takúto osobu na útvar mestskej polície s cieľom zistiť jej totožnosti. Na účel predvedenia môže zamestnanec mestskej polície, ak je to nevyhnutné, použiť aj donucovacie prostriedky.
Ohodnoťte článok:




