Vozíčkari to v Pezinku nemajú ľahké

Milan Oravec / Máj 2003 / Prečítané 2367 krát
  List Jindra Jirku, ktorý uverejňujeme na inom mieste, nás podnietil, aby sme sa zaujímali, aká je v našom meste situácia s bezbariérovými vstupmi pre vozíčkárov. O skúsenosti sme požiadali 43-ročného Pezinčana Petra Valku, ktorý sa po nešťastnej havárii na motocykli už 23 rokov pohybuje na vozíčku.
  "My vozíčkári to v Pezinku nemáme veru jednoduché, aj keď na druhej strane musím povedať, že situácia sa z roka na rok zlepšuje. Mnohé priestory sú pre nás stále nedostupné, avšak niektoré problémy s odstraňovaním bariér vieme pochopiť. Mňa najviac zaujímajú priestory, kam chodím častejšie. Napríklad na Okresný úrad sa nedostanem, pretože sú tam pre mňa neprekonateľné schody. Na poštu alebo na mestský úrad to ide iba s pomocou schodiskového výťahu, ale ten má ovládanie z hornej časti, kam sa nedostanem. Musím zavolať pána Dubeka z mestského úradu, aby mi ho zfunkčnil, alebo požiadať niekoho iného. Niekedy čakám na pomoc aj pol hodiny, uznáte, že v zlom počasí to nie je nič príjemné," - povedal nám Peter Valka.
Ťažké srdce má P. Valka aj na projektantov a stavbárov, ktorí budovali novú sporiteľňu. Keď ich počas výstavby upozorňoval, že cez hlavný vchod z ulice sa vozíčkár nedostane, povedali mu, že na to bude slúžiť bočný vchod. Situácia je ale taká, že keď chce cez tento vchod vojsť, musí o jeho otvorenie požiadať pracovníka sporiteľne v hlavnom vchode. Pre toho je ale výhodnejšie vytiahnuť ho cez pár schodov a má pokoj.
"Ani do reštaurácií či niektorých obchodov sa nedostanete. Nehovorím už o autobuse či vlaku. Aj taká chúlostivá vec, ako použitie sociálneho zariadenia. Mestské WC sú pre vozíčkára nedostupné, vedú k nim schody. Tam kde schody nie sú, zas zistíte, že sú úzke dvere, alebo miestnosť, ktorú chcete navštíviť je zaprataná vecami upratovačky a pod. Nemôžem povedať, niekde sa mi ozaj snažia pomôcť, ale je to často spojené s problémami," dodal P. Valka.
nedostupné, vedú k nim schody. Tam kde schody nie sú, zas zistíte, že sú úzke dvere, alebo miestnosť, ktorú chcete navštíviť je zaprataná vecami upratovačky a pod. Nemôžem povedať, niekde sa mi ozaj snažia pomôcť, ale je to často spojené s problémami," dodal P. Valka.
Pre problémy so vstupom nechodí na kultúru či niektoré športoviská, kde by mohol tráviť voľný čas. Pravda, okrem stolného tenisu, ktorý aktívne hrá. V tomto športe dokonca dosiahol viaceré úspechy na vrcholných podujatiach doma i v zahraničí. Vďaka športu veľa cestuje, môže teda aj porovnávať, aké podmienky majú telesne postihnutí inde. Netají, že šport mu pomáha zdolávať viaceré prekážky, a uľahčuje mu aj pohyb na vozíku.
Pri rozlúčke nám nezabudol pripomenúť, že mnohí vozíčkári to majú ešte ťažšie ako on, preto zdraví ľudia by mali pri odstraňovaní bariér na nich viac myslieť.

Ohodnoťte článok: