Policajti upozorňovali vodičov na ľahostajnosť

at / Máj 2003 / Prečítané 2159 krát

  Krádeže vlámaním do motorových vozidiel patria k najrozšírenejším trestným činom v pezinskom okrese. O počte vykradnutých vozidiel najpresvedčivejšie vypovedajú štatistiky - priemerne desať vykradnutých vozidiel za mesiac.

   Aj napriek tomu, že polícia využíva všetky dostupné prostriedky na odhaľovanie páchateľov tejto trestnej činnosti, nie vždy je úspešná. V mnohých prípadoch by však stačilo, keby sme boli všímavejší k svojmu okoliu a zároveň sa zamysleli ako si chránime svoj majetok. Ľahostajnosť a nezodpovednosť nahrávajú zlodejom.
Varovanie polície občania neberú vážne. Pezinská polícia sa preto rozhodla upozorniť vodičov motorových vozidiel aj priamo v uliciach miest. V utorok 29. apríla ste mohli stretnúť v Pezinku a v Modre dvojčlenné policajné hliadky, ktoré v rámci preventívnej akcie Nedajme šancu zlodejom v čase obeda v centre mesta a po pracovnom čase na sídliskách, upozorňovali vodičov na riziko krádeží vlámaním do vozidiel. Policajti obvodných oddelení v oboch mestách kontrolovali zaparkované vozidlá a upozorňovali vodičov, ktorí si zanechali cenné veci vo vozidle. Za stieračom si vodič našiel upozornenie, aby si v budúcnosti cenné veci aj pri krátkodobom opustení vozidla zobral vždy so sebou. Každý vodič okrem toho našiel za stieračom i žltý leták Auto nie je výklad, z ktorého sa dozvedel, ako predchádzať krádežiam vlámaním, ako postupovať keď sa už niečo stane a ako môže polícii pomôcť pri odhaľovaní páchateľov tejto trestnej činnosti.
A aké sú výsledky preventívnej akcie z mesta Pezinok? Policajná hliadka skontrolovala v centre mesta (ulice Štefánikova, Záhradná, Moyzesova, Holubyho, Farská, Radničné námestie a pri železničnej stanici) 168 odparkovaných vozidiel. V 92 prípadoch sa vo vozidle nenachádzali žiadne cenné veci, ktoré by mohli byť predmetom záujmu páchateľov. V ďalších 66 vozidlách dali vodiči šancu zlodejom. To znamená, že policajná hliadka pri kontrole auta v ňom našla rôzne cenné veci. Najčastejšie išlo o autorádiá (40) - tie sú aj najčastejším predmetom záujmu páchateľov a najčastejšie sa kradnú. V 23 vozidlách sa nachádzali rôzne tašky a košíky s nákupmi. A keďže zlodej nevie, čo sa môže v takejto taške nachádzať, rozbije okno a presvedčí sa. Ďalej si vodiči nechali v aute rôzne veci na oblečenie (5), mobilný telefón (4), kufrík (2) a kabelku (2). A práve na takéto príležitosti mnohí zlodeji iba čakajú. Za stieračom vozidla si žltý leták našli i motoristi na sídliskách Sever, Juh, Muškát a Starý dvor. Vyše tridsať vodičov, ktorí si práve odparkovali svoje auto, priamo upozornila policajná hliadka na existujúce riziko. Z nich si desať vodičov nechalo vo vozidle autorádio.
Žltý leták Auto nie je výklad nájdete v Informačnom centre v Pezinku a na Okresnom riaditeľstve PZ v Pezinku.

Ohodnoťte článok: