S dychovkou pri vínku

František Féder / Apríl 2003 / Prečítané 1512 krát
Žijeme v čase zhonu, zlých nálad a niekedy aj nenávisti. Príkladom toho je tiež nezmyselná nenávisť voči dychovke, ktorú my dychováci v posledných rokoch pociťujeme.
Dychová hudba a ľudová muzika sa stali soľou v očiach niektorých hudobných dramaturgov v rozhlase a televízii, tisnú ju na perifériu, na jej miesto nastupuje hudba zo zahraničia, plná decibelov.
Zabudlo sa na to, že hudba a spev ako citový prejav boli ľuďom najmä na Slovensku a v susedných krajinách oddávna prirodzenou potrebou a som presvedčený, že nikde na svete nie je taký obrovský poklad ľudových piesní ako u nás. Avšak na potláčanie dychovej hudby ako žánru sa hodí kde-čo a kde-aký názor.
Najlepšie si v tom počína televízia. Ani program Chcete byť milionárom? nezostáva pozadu. Skúsený moderátor sa občas opýta súťažiaceho, akú hudbu má rád. Niektorý odpovie: "Všetku". Moderátor sa opýta dôraznejšie: "A čo dychovka, tú tiež?" Zaznie záporná odpoveď, možno z obavy, aby súťažiaci nevyzeral pred divákmi ako nevzdelaný zaostalec.
Preto vám chcem ponúknuť naše podujatie, nevtieravé a príjemné oddychové, nie komerčné, aké nás prenasledujú celých 24 hodín denne.
Iste viete, že Spolok dychovej hudby Cajlané organizuje v našom meste viacero dobrých programov. Napríklad Pezinský škopek (5 ročníkov) a najnovšie Medzinárodný súťažný festival Dychovky v preši (v tomto roku 3. ročník).
Keďže v súčasnosti počuť dychovú hudbu čoraz menej, prišiel som ako predseda Spolku dychovej hudby Cajlané za riaditeľkou KC s myšlienkou spoluorganizovať pravidelné koncerty dychových hudieb s tancom v rámci seriálu pod názvom S dychovkou pri vínku v Pezinku.
Koncerty dychových hudieb sa uskutočnia raz mesačne, vždy v nedeľu od 17.00 do 20.00 hod. Na počúvanie a do tanca budú vyhrávať dychové hudby zo Slovenska a Moravy.
Organizátori už majú presné termíny: 25. mája, 27. júna, 28. septembra, 26. októbra, 23. novembra. Vstupné bude 60 Sk. Vstupenky si bude možné zakúpiť vždy 2 týždne pred podujatím na vrátnici v Dome kultúry. Návštevníci budú mať možnosť anketovým lístkom dať svoj hlas jednej dychovej hudbe, ktorá sa im bude páčiť. Dve dychové hudby, ktoré dostanú najviac hlasov počas týchto koncertov, vystúpia spolu na veľkej tanečnej veselici na Katarínu v Dome kultúry. Spolok dychovej hudby Cajlané chce týmto spôsobom prispieť k obohateniu kultúrneho života v našom meste.
Neverím, že láska má sto podôb. Má ich oveľa viac. Je vynachádzavejšia, neobmedzená v možnostiach ako si získať náklonnosť, pozornosť, záujem, obdiv a úctu. Ak lásku zovšeobecníme na všadeprítomný fenomén a predpoklad pre úspešnú činnosť, potom v našom živote sa zablýska na lepšie časy.
Tak priatelia, veľa zdravia a najmä veľa lásky. Pri dychovke, pri vínku, dovidenia v Pezinku!

Ohodnoťte článok: