Planétka SATINSKÝ

Apríl 2003 / Prečítané 2659 krát
  Alexander Pravda, správca počítačovej siete na Mestskom úrade v Pezinku a Mgr. Adrian Galád z Astronomického observatória v Modre, ktorí sa zaoberajú sledovaním planét vo vesmíre, sa stali objaviteľmi novej planéty. Sledovali ju dlhší čas, popísali jej presnú polohu a urobili výpočet dráhy.


Vo februári 2003 zaslali do Centra pre malé planéty v americkom Cambridge žiadosť o zaevidovanie a schválenie novej planéty, ktorú pomenovali Satinský. Planéta dostala číslo 15946 a lieta na dráhach medzi Marsom a Jupiterom.
"Planétu sme objavili ešte 8. januára 1998. Vždy však treba nejaký čas počkať, pokiaľ sa znovu objaví, niekedy to trvá 3-6 rokov, aby bolo možné urobiť ďalšie presnejšie merania. Spolu s Adrianom Galádom máme objavených asi 40 planétok, s návrhmi na ich pomenovanie prichádzame obaja. Pomenovanie tejto planéty po Júliusovi Satinskom navrhol kamarát," - povedal nám jeden z dvojice objaviteľov A. Pravda.
Aktuálnu dráhu a jej parametre nájdete na internetovej stránke: http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db_shm?sstr=satinsky&search=Search
Alexander Pravda a Adrian Galád sú tiež objaviteľmi planétky PEZINOK, ktorú medzi Marsom a Jupiterom objavili v roku 1996.