Objav vzácneho minerálu

Peter Wittgrúber / Apríl 2003 / Prečítané 1648 krát
  Baníctvo v Malých Karpatoch skrýva aj po rokoch výskumu ešte celý rad záhad, otáznikov a neobjasnených skutočností. Medzi tie najzaujímavejšie patrí veľmi vzácny minerál schafarzikit. Tento minerál prvýkrát objavil a opísal L. Tokody, pracovník Maďarského národného múzea v Budapešti v roku 1925.
Malé kryštáliky sa nachádzali na vzorke, privezenej v roku 1898 z antimónových baní v Perneku. Postupne sa v múzeách vo Viedni a Budapešti našlo ešte sedem vzoriek mimoriadne vzácneho minerálu. Avšak ani vďaka úsiliu mnohých bádateľov sa nepodarilo po dlhé roky objaviť schafarzikit priamo v Perneku. Až v roku 2002 sa členom Občianskeho združenia Karpaty Slovakia Jiřímu Vitálošovi a Petrovi Tučekovi podarilo pri prieskume a dokumentácii zaniknutých banských diel v Perneku objaviť neuveriteľných 21 nových vzoriek schafarzikitu. Expertízy vo viacerých laboratóriach potvrdili, že ide naozaj o tento výnimočný malokarpatský minerál.
Po oficiálnom potvrdení vzoriek ich odovzdajú niektorým slovenským múzeám. Schafarzikit by mali verejnosti predstaviť na tohtoročnom Pezinskom permoníkovi. Naše mesto tak získa do svojej zbierky jeden z najvzácnejších geologických objavov posledných rokov a vhodne tak doplní svoju bohatú a slávnu banícku tradíciu.


Ohodnoťte článok: