Pre mačky zakázané územie?

Ing. Helena Jakubčíková / Apríl 2003 / Prečítané 2076 krát
Zdá sa, že mačky v blízkosti farského kostola by sa mali mať na pozore. Teda aspoň tie, ktoré prežili poslednú zimu. Pretože nielen zima si vybrala svoju daň. Výrazne jej pomohli - ľudia. Skúsené mačky, ktoré tam žili a prežili horšie zimy, ako bola tá posledná, sa zo dňa na deň stratili. Približne 50 percentná strata je príliš vysoká na to, aby sa pripísala zime. O dvoch mačkách vieme, že boli zastrelené. Alebo si vari mám myslieť, že malá ranka na hlave bola následkom zrážky s autom? Zrazená mačka vyzerá podstatne inak.
Kostol. Krásny, zrekonštruovaný. Mohli by sme si pomyslieť, že je to stánok pokoja a mieru. Pre mačky zakázané územie a v horšom prípade väzenie a vyhladovanie na smrť. Tvrdé slová? Možno. Kostol má niekoľko pivničných okienok, rôznych štrbín, kam sa mačka ľahko dostane. Zakážme jej to! Riešenie? Zamurujme! Že tam môže byť bezbranný tvor? No a čo, veď je to len zviera! Aspoň trikrát sme oslobodzovali takto uväznenú mačku. Otvor sme znovu zatarasili tehlami, ktoré ktosi na tento účel použil, pričom ich ešte zafixoval kusom dosky. Nebodaj, aby si tie mačky tehly len tak nepohadzovali. Žalostná neznalosť týchto zvierat! Uväznená mačka však jasne naznačuje, že sú tam aj ďalšie slabé miesta. Dnes je ten otvor zamurovaný. Ktoré z mačiek to bude stáť život?
Sú ľudia, ktorí mačky až iracionálne nenávidia. Sú ľudia, ktorí ich majú radi. Sú ľudia, ktorí mačku (ale aj iné zviera) žijúcu na ulici prikrmujú a k týmto zvieratám si vytvorili vzťah.
Niektoré mačky odchytené pri farskom kostole majú už svoj domov, kde ich pritúlili. Mačky je možné aj postupne sterilizovať a znova vrátiť na ich územie.


Ohodnoťte článok: