Prvýkrát zvíťazilo červené víno

Apríl 2003 / Prečítané 2213 krát
Vínne trhy Pezinok - to je už pojem medzi vinárskymi a vinohradníckymi odborníkmi, ale aj milovníkmi jedinečného nápoja s názvom víno. Veľa ľudí sa stotožňuje s názorom, že to bola veľmi šťastná myšlienka, ktorá viedla k zrodu podujatia, ktoré má dnes najžiarivejšie postavenie medzi slovenskými vinárskymi prezentačnými akciami. V tomto roku zažívame jej ôsmu podobu, opäť skvelú, sviatočnú.
Najlepšie vína vyberalo 64 degustátorov, prevažne mužov.   Samotnej ochutnávke najkvalitnejších slovenských, moravských a rakúskych vín predchádzala odborná degustácia, ktorá sa konala 4. apríla v Dome kultúry v Pezinku. Výrobcovia vín prihlásili do súťaže 440 vzoriek vín vlaňajších i starších. Vína hodnotilo 64 degustátorov v ôsmich komisiách. Pri hodnotení použili 100-bodový systém O.I.V., ktorý zaručuje objektivitu hodnotenia. Degustátori hodnotia samostatne a anonymne, nepoznajú víno ani jeho výrobcu. Degustačné komisie aj tentoraz viedol náš známy vinársky odborník Doc. Ing. Fedor Malík a hlavnou enologičkou bola Ing. Gabriela Vojteková, CSc.
 Medzi dvoma ženami sme zazreli aj 20-ročnú Klaudiu Tretinovú, ktorá prednedávnom získala titul Kráľovná vína.   Degustátori po náročnom hodnotení napokon ocenili 258 vín (58 percent), z toho 31 zlatými, 97 striebornými a 130 bronzovými oceneniami.
Na záver deväťčlenná komisia, zložená zo špičkových odborníkov určila absolútneho víťaza - najlepšie víno, ktoré získalo titul Šampión vínnych trhov Pezinok. Tentoraz sa ním stalo víno Marlot, ročník 2000, od známeho vinárskeho odborníka Doc. Ing. Miloša Michlovského,
CSc. z Rakvíc na Morave. Bolo to po prvýkrát v histórii VTP, čo takéto ocenenie získalo červené víno. Ďalšími najúspešnejšími vínami sa stali Chardonnay, výber z hrozna, ročník 2002 od firmy Mrva - Stanko z Trnavy a Rizling rýnsky, bobuľový výber, r. 2001, Petrecha - Kaštieľ Belá.
Belá.
Tieto, ale aj ďalšie mimoriadne kvalitné vína budete môcť ochutnať na verejnej degustácii Vínnych trhov Pezinok 2003, ktorá sa uskutoční v dňoch 9. a 10. mája v Spoločenskej sále Domu kultúry.

VÍNNE TRHY PEZINOK 2003

Spoločenská sála Domu kultúry

piatok 9 mája

14:00 - 20:00 hod.

sobota 10 mája

10:00 - 20:00 hod.


Ohodnoťte článok: