Výhody a nevýhody vstupu do EÚ

Apríl 2003 / Prečítané 15753 krát
Tak ako ostatní občania nášho štátu, stoja aj Pezinčania pred dôležitým rozhodnutím, vyjadriť v referende 16. - 17. mája svoj názor na vstup Slovenska do Európskej únie. Ak chceme urobiť tento krok s plnou zodpovednosťou, potrebujeme čo najviac informácií o jeho výhodách a nevýhodách. Keďže nie každý má možnosť sledovať všetko, čo sa na túto tému objaví v médiách, ponúkame vám niekoľko informácií, o ktorých predpokladáme, že budú pre vás zaujímavé.

l Čo sa zmení v našom nákupnom košíku?
- Po vstupe do EÚ budeme nakupovať niektoré základné potraviny drahšie. Najviac zdražejú mlieko, syry, cukor a hovädzie mäso.
- znížia sa však ceny zemiakov a hydiny
- roľníci dostanú európske ceny za surovinu
- keďže reálne mzdy porastú pozvoľna, zníženie výdavkov jednotlivých domácností na potraviny potrvá minimálne dvadsať rokov (toľko aj potrvá, kým sa vyrovnáme v tvorbe HDP na obyvateľa vyspelých ekonomík); v súčasnosti míňame na potraviny zo svojich čistých príjmov takmer 30 percent, kým niektoré krajiny EÚ 12 - 13 percent.

l Ako sa bude vyvíjať cena vína?
- "Až o 10 Sk sa môže znížiť cena domácich bielych a červených vín, ako dôsledok vpádu lacných a pritom kvalitných francúzskych, talianskych a španielskych stolových vín na Slovensko. V supermarketoch môže vyjsť liter na 40 Sk," - odhaduje Igor Šarmír, tajomník Zväzu výrobcov hrozna a vína. Zhruba o 30 percent by mohli klesnúť aj ceny akostných dovozových vín, fľaša ktorých teraz stojí od 300 Sk.

l Akú cenu má samozásobovanie?
- reakciou na očakávané zvýšené ceny potravín po našom vstupe môže byť rozvoj samozásobovania (záhradkári, drobnochovatelia).
Bezprostredne po vstupe sa zrejme zvýši podiel naturálnej spo
treby potravín. Malo by však ísť o prechodné 3-4 ročné obdobie. Po tom čo sa ľuďom zvýšia príjmy sa samozásobovanie zníži.

Ak sa chcete dozvedieť odpovede na ďalšie otázky týkajúce sa členstva SR v EÚ, ako aj samotnej únie, môžete ich získať od kvalifikovaných odborníkov na bezplatnej telefónnej linke 0800 111666, denne od 8.00 do 18.00 hod.

l Výhody vstupu do EÚ
- lepší rozvoj ekonomiky
- vyšší záujem investorov
- rýchlejší rast životnej úrovne
- možnosť pracovať v zahraničí
- jednoduchšie cestovanie
- silnejší hlas SR vo svete
- vyššia bezpečnosť
- príjmy z rozpočtu EÚ
- viac pracovných miest
- financovanie projektov v regiónoch
- zákaz znižovať verejné výdavky pre regióny a nahrádzať ich peniazmi z fondov
- v priebehu rokov 2004-2006 by sme mohli dostať 1,05 mld. eur.

l Nevýhody vstupu do EÚ
- konkurencia na trhu
- bankroty podnikov
- firmy budú viac investovať do rozvoja a nebudú zvyšovať mzdy
- boj o prácu, záujem budú mať aj cudzinci
- odchod odborníkov do zahraničia
- kvóty pre poľnohospodárov
- rýchlejšie zvyšovanie cien
- vyššie spotrebné dane
- vzdanie sa časti suverenity
- presadenie záujmov silných členov
- zvýšenie byrokracie