Žartovná premena Š Polkorába na fotografii

Vladimíra Büngerová / Marec 2003 / Prečítané 1549 krát
V archíve Malokarpatského múzea sa nachádzajú rôzne zaujímavosti zo života významných i menej známych osobností. Maliar Štefan Polkoráb k tým druhým určite nepatrí. Napriek tomu si ho v krátkosti predstavme:
Narodil sa v r. 1896 v Pezinku - Cajle a zomrel v roku 1951 v Bratislave. Jeho tvorba bola zameraná na klasické portrétne maliarstvo, žánrové výjavy zachytávajúce slávnosti a obrazy zo života ľudu a krajinkársku tvorbu. V zbierkovom fonde múzea sa nachádza časť jeho obrazov a štúdií, ktoré ste mohli vidieť pri väčšej výstave v roku 1996, usporiadanej k 100. výročiu narodenia umelca.
Tentoraz si však predstavíme tohto maliara vo veľmi netradičnej úlohe. Vlastne skôr pri netradičnej zámene alebo premene.
V Malokarpatskom múzeu sa nachádza trojica fotografií - akýsi triptych, zachytávajúci žartovný príbeh výmeny odevov dvoch priateľov - maliara Š. Polkorába a farára Antona Skovku, ktorá sa udiala pravdepodobne na terase nad kupolami kostolov vo večnom meste - Ríme. Na prvej fotografii vidíme oboch aktérov premeny v nezáväznom a uvoľnenom rozhovore. Druhá je akoby oficiálnym striedmym portrétom a na tretej si navzájom vymenia svoje odevy a tým aj premenia svoju identitu, ktorú zdokumentujú na týchto fotografiách.
Je to veľmi netradičné, pretože ide o výmenu dvoch svetov - sveta duchovného a sveta civilného. Je veľmi ťažké odhadnúť prečo sa obaja rozhodli hrať túto úlohu, či išlo o stávku, skúšku alebo o jedinečný žartík, ktorý im obom úspešne vyšiel. Zaujímalo by nás, čo si o tomto príbehu myslíte, prípadne ak viete o ňom viac, napíšte nám to alebo nás navštívte v Malokarpatskom múzeu.


Štefan Polkoráb (vľavo) a farár Anton Skovka v priateľskom rozhovore. Na tejto snímke sú už s vymenenými miestami a vážnejšími tvárami. Tu sú znovu s vymenenými miestami a prekvapujúco aj s vymenenými odevmi.

Ohodnoťte článok: