Pezinok má rád pre svojskú atmosféru

Milan Oravec / Február 2003 / Prečítané 2656 krát
Regionálny spravodajca Rádia Regina Štefan Janák získal ocenenie Naj Moderátor

Neušlo našej pozornosti, že redaktor Slovenského rozhlasu Štefan Janák získal v minulých dňoch ocenenie Naj moderátor Rádia Regina Bratislava v mužskej kategórii (v ženskej ho získala Petra Kristínová).

Štefan Janák s ocenením Naj moderátor 2002   Štefana Janáka poznajú viacerí Pezinčania z osobných pracovných stretnutí, ale hlavne zo spravodajských relácií Rádia Regina, v ktorých sú jeho informácie o dianí v Pezinku a celom Malokarpatskom regióne.
Využili sme jeho nedávnu návštevu v našej redakcii a položili mu zopár otázok:

Odkedy pracujete v Slovenskom rozhlase a venujete sa redaktorskému povolaniu?
- "
Rozhlasákom" som sa stal pred 33 rokmi. Z toho takmer tridsať som bol verný Dobrému ránu, kde bol úplne na začiatku mojím patrónom Pezinčan Milan Mlsna. Najprv som hlásil len presný čas, až potom som sa dostal k redaktorskej práci. Pred štyrmi rokmi som zatúžil po zmene, stal som sa redaktorom Rádia Regina. Tu mi ponúkli robiť regióny, a ja som si vybral ten váš - malokarpatský. S odstupom času môžem povedať, že som urobil dobre, pretože tento kraj mi prirástol k srdcu.

Z častých návštev už Pezinok dobre poznáte. Čo sa vám tu páči?
-
Pezinok je pre mňa po Bratislave druhé pôsobisko. Mám rád toto mesto. Páči sa mi jeho svojská atmosféra. Sú tu zachovalé historické pamiatky, ktoré dokumentujú vinohradnícku históriu. To nikde inde nie je, dokonca ani v Modre, kde sú tieto pamiatky dosť zničené. Veľmi sa mi páči nová dominanta - Stará radnica. Je to nádherný skvost, ktorý skrášlil celé námestie. Rovnako ako Marianský stĺp. Stredu mesta vtláčajú mestský charakter.

A čo sa vám v Pezinku nepáči?
-
Myslím si, že by sa čím skôr malo čosi robiť s korzom. Ozaj, už len málo miest nemá v centre pešiu zónu. Keď človek prechádza ulicou M.R. Štefánika, tak autá mu vylezú takmer na chrbát. Hlavne v lete, keď ich je v uliciach viac. V okolí, povedzme v Senci či Trnave, tento problém už vyriešili. Jazvou na tvári Pezinka je tá nedokončená budova, tiahnuca sa od Domu kultúry po radnicu. Veľmi špatí mesto. Nový primátor by mal výstavbu nejak urýchliť.

Myslíte si, že Pezinok môže byť zaujímavý pre turistov?
-
Určite áno. Stále viac sa dostáva do povedomia. Je to aj vďaka pomerne častým prezentáciam doma i v zahraničí. Napríklad posledne som bol prostredníctvom Malokarpatského osvetového strediska na reprezentácii regiónu v UNO CITY (Centrum OSN) vo Viedni. Tam som videl, že o Pezinok majú diplomati veľký záujem.

Vo vašej práci sa iste stretávate so zaujímavými príhodami...
-
Zažívame mnoho dramatických situácií. Tak napríklad, pri spomínanej návšteve UNO CITY, som mal mať štyri priame vstupy do vysielania. Vo vnútri, kde sa stretnutie konalo, sa to nedalo robiť, musel som vyjsť na chodbu. Ako som sa pripravoval, niekto ma odzadu potľapkal po pleci. Bol to jeden zo šerifov, ktorí hliadkovali na chodbe. Upozornil ma, že tam nesmiem byť, zrejme z obáv z teroristov. Podišiel som ďalej, ale prišiel ku mne ďalší policajt. Situácia sa opakovala asi päťkrát. Nakoniec sa mi podarilo do vysielania dostať. Poslucháč často takéto problémy ani netuší.

K získaniu ocenenia Naj moderátor Štefanovi Janákovi blahoželáme.


Ohodnoťte článok: