Služby knižnice občanom

Mgr. Anna Gašparovičová / Február 2003 / Prečítané 1448 krát
Malokarpatská knižnica v Pezinku mala v minulom roku zaregistrovaných 4050 čitateľov - 1477 detí a 2573 dospelých. Z toho je 77 percent Pezinčanov a 23 percent cezpoľných. Vekové zloženie čitateľov je veľmi široké. Ako verejná knižnica poskytujeme služby od tých najmenších čitateľov v predškolskom veku, ktorí prichádzajú ku nám v sprievode rodičov alebo učiteliek materských škôl, cez žiakov základných škôl, stredoškolákov, vysokoškolákov, zamestnancov i nezamestnaných, až po čitateľov v dôchodkovom veku. Náš najstarší čitateľ má 86 rokov.
V minulom roku knižnicu navštívilo 35 246 návštevníkov, ktorí si požičali takmer 189 tisíc kníh. Priemerne nás teda navštívi 141 čitateľov denne, ktorí si požičajú 760 kníh, periodík alebo iných dokumentov.
Okrem výpožičiek knižnica zorganizovala 169 podujatí za účasti 3878 návštevníkov. Kolektívne podujatia boli zamerané na podporu čítania detí. Boli to stretnutia so spisovateľmi a tvorcami kníh (P. Dvořák, T. Janovic, P. Holka, V. Šuplata) a zaujímavými osobnosťami, ktorých tvorba a činnosť je spojená s knihami.
Popri knižničnej činnosti je dôležitá aj informačná činnosť. V minulom roku sme poskytli vyše osemnásťtisíc informácií, vypracovali 56 rešerší na požiadanie čitateľov. V databáze regionálnych osobností je spracovaných 688 mien.
Internetové služby v multimediálnej študovni a v internetovom klube využilo 3320 používateľov, ktorí strávili v minulom roku na internete 1248 hodín. Knižnica bola otvorená šesť dní v týždni (47 hodín).
Knižničný fond bol doplnený o 3322 nových kníh v hodnote vyše 517 tisíc korún. Z tejto sumy vyše 216 tisíc Sk boli dary od sponzorov - Mesta Pezinok a Malokarpatskej nadácie Revia.

Všetkým patrí naša vďaka.

Ohodnoťte článok: