Tvorba keramičky Edity Balážovej Tajomná alchýmia sveta

Michaela Gajdošová / December 2002 / Prečítané 2562 krát
Ako často ste použili v posledných mesiacoch lupu? Že so zväčšovacími a farebnými sklami sa hrajú iba deti a optici? Nechajte sa vyviesť z omylu. Nechajte sa uviesť do sveta farieb a štruktúr, ktoré vytvárajú pestré hravé glazúry na keramike. Je to trochu hra, trochu veda a trochu i tajomná mágia.
Z výstavy v Malokarpatskom múzeu   Keramička Edita Balážová vytvorila Prístroj na pozorovanie sveta glazúr (1999). Láka nás vidieť svet pod drobnohľadom, a tak spozorovať bludiská farebných čiar a fľakov. Maľovaný tanierik sa tak stal vysoko estetickým objektom hodným podrobného pozorovania. Mladá absolventka VŠVU spája krásu a vtip do podoby drobných umeleckých dielok. Šperky pre mamku (1999) sú drobnosti, ktoré skutočne používa mama - krajčírka. Špecifický svet ženy, ktorej zamestnaním je tvoriť pretransformovala dcéra na svet šperkov. Vytvorila drobunké ihelníčky, cievky na niť, náprstky, ale aj lyžičky. Veci obyčajné sa stanú vzácnymi a drahými.
Vidieť krásu a tešiť sa zo života. Práve každodenne používané veci predsa prinášajú estetiku, radosť a potešenie. Čajník sa stal umeleckou prácou inšpirovanou farbami orientálneho korenia, ale pramene môžeme nájsť aj v obrazoch nespútaných fauvistov.
Pri niektorých objektoch sa úžitkové hodnoty stierajú, o to viac vystupujú do popredia kvality estetického stvárnenia.
Silnou charakterovou črtou tvorby Edity Balážovej je humor, vtip a nadhľad. Pritom je však stále prítomný jasný pohľad do vnútra spoločnosti a silný vzťah k človeku. Inštalácia Elektráreň (2000) zmenšuje svet civilizovaného mesta do jednej miestnosti. Prejdite pomedzi jednotlivé domácnosti zastúpené žiarovkou. Rôzni ľudia a rôzne žiarovky, ale elektrina predsa spája. Vedenie elektrického prúdu prepája najrozličnejšie žiarovky, na stenách vytvára svietiace línie a dokonca pomocou kresby drôtom sú vytvorené aj obrazy na stenách. Možno banálna téma. Porovnávanie elektrického prúdu a prúdu lásky. Vedenie energie spája totiž domácnosti jednotlivých žiaroviek a privádza do svojho konečného miesta lásku. Možno si naozaj môžeme povedať jednoduchosť a banalita. Lenže práve jednoduchosť a náklonnosť k obyčajným ľuďom robí túto inštaláciu takou príťažlivou. Láskavý a chápavý inteligentný študentský vtip.
Edita Balážová prejavila nielen cit pre krásu a zmysel pre humor. Našla najmä odvahu neodmietnuť obyčajnosť a urobila zo sveta miesto, kde žiť môže byť radosťou. Krása, láska, teplo a humor.
Práce Edity Balážovej sú povzbudením i pobavením, sú nádejou.

Ohodnoťte článok: