Skauti opäť prinesú Betlehemské svetlo

December 2002 / Prečítané 1648 krát
V tomto roku je to trinásť rokov, čo slovenskí skauti prvýkrát prevzali od rakúskych priateľov Betlehemské svetlo - symbol lásky a priateľstva ľudí dobrej vôle. Členovia Slovenského skautingu každoročne rozvezú Betlehemské svetlo takmer po celom Slovensku. Vďaka skautom sa toto svetlo dostane do mnohých domovov a zariadení nášho mesta.
   V tomto roku budú naši skauti Betlehemské svetlo rozdávať v pondelok 23. decembra 2002 od 10.00 do 16.00 hod. pod vianočným stromom na Radničnom námestí.
Novodobá tradícia šírenia betlehemského svetla pochádza z Rakúska. Pred niekoľkými rokmi v rakúskom meste Linz chceli obohatiť televíznu akciu na pomoc telesne postihnutým deťom. Prišli na jedinečný nápad - pred Vianocami poslali lietadlom do Betlehemu telesne postihnuté dieťa, ktoré v bazilike Narodenia pána pri jasličkách zapálilo od večného svetla plamienok a vzápätí ho lietadlom priviezlo do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho štafetovo roznášali po celom Rakúsku. Po roku 1990 sa tento pekný predvianočný zvyk rozšíril i do ďalších krajín. Rok od roku sa rozširuje počet účastníkov svetla z Betlehemu.
Podľa staršej historky sa plamienok z Betlehemu do Európy prvýkrát dostal vďaka jednému
mladému vojakovi z Florencie - ako účastník križiackej výpravy do Palestíny sa zaprisahal, že ak sa z výpravy vráti živý, donesie do rodného mesta plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Domov sa vrátil až o tri roky a v rukách mal sviecu s plamienkom z Betlehemu. Všetci vojaci prisahali, že plamienok naozaj počas cesty nezhasol.