Predstavujeme pezinské skupiny: 29 STRINGS

jj / November 2002 / Prečítané 1853 krát
Keď v apríli 1998 bluegrassová skupina 29 Strings vznikla, bolo možné ju označiť ako pezinskú. Za takmer 5 rokov svojej existencie však prekonala mnoho zmien v zložení, ktoré toto označenie už tak celkom nepotvrdzuje. Zo zakladateľov skupiny (Michal Barok, Milan Benkovič, Rišo Cíferský, Vladimír Čík, Ľudovít Laky) v nej dnes pôsobia už iba Michal (mandolína) a Milan (dobro). Zostavu ešte dopĺňajú gitarista Ľuboš Jurkovič, bendžista Filip Baťo a hráč na kontrabase Roman Sýkora.
zľava: Michal Barok, Branislav Martinka, Milan Benkovič, Richard Cíferský, Roman Sýkora   29 Strings nie je v súčasnosti výnimočná iba zostavou, v ktorej figuruje jeden z mála na Slovensku pôsobiacich dobristov, ale v našom meste je žánrovo ojedinelá. Po čerstvom príchode nových ľudí do kapely sa začína obdobie jej nového formovania, ktoré by malo stavať prevažne na vlastnej tvorbe. Tou chce skupina do značnej miery nahradiť doterajšie preberanie skladieb najmä aktuálnych amerických skupín. Tento úmysel naznačili už pri prispôsobovaní prevzatých vecí a niekoľkými svojimi skladbami v rodnom jazyku. Vlastné piesne majú zároveň poslúžiť ako prostriedok vedúci k možnosti prezentovať sa azda raz i v kolíske bluegrassu - USA.
Skúsenosti, ktoré môžu pri tom zúžitkovať, nadobudli postupne. Po premiérovom koncerte v júni 1998 v Hornej Porube, sa časom objavovali na domácich i zahraničných festivaloch (zúčastnili sa napríklad na výberovej prehliadke európskych bluegrassových kapiel v Holandsku a obdobnom podujatí v ČR).
Reprezentovali Pezinok v družobných mestách v Maďarsku a Rakúsku. Muzikantské úsilie, kvalita hry a entuziazmus členov 29 Strings sa prejavili v podobe ocenení Najlepšia bluegrassová skupina roka (1999, 2000), ktoré udeľuje Slovenská bluegrassová asociácia.
V novembri 2001 kapela ešte v starom zložení (M. Barok, M. Benkovič, R. Sýkora, R. Cíferský, B. Martinka) nahrala v poradí druhé demo s názvom Weekend. Na záver už len toľko, že priaznivcom skupiny 29 Strings chystajú jej členovia do budúcna prekvapenie v podobe hudobného obsadenia. Aké, dozviete sa na najbližšom koncerte.
29 Strings chystajú jej členovia do budúcna prekvapenie v podobe hudobného obsadenia. Aké, dozviete sa na najbližšom koncerte.