Čarodejnícka noc v knižnici

ag / November 2002 / Prečítané 1771 krát
V piatok 25. októbra v neskorých večerných hodinách mohli okolidúci zaregistrovať v Malokarpatskej knižnici v Pezinku nezvyčajne čulý ruch. V tento deň o 18. hodine, tak ako je bežné v iných dňoch, "necvakli zámky na dverách a knižnica sa neponorila do čiernej tmy" ale naopak, ožila džavotom detí - čitateľov knižnice. Práve sa začínala čarodejnícka noc v knižnici.
Pani riaditeľka čarodejnou formulkou premenila knižnicu na čarodejný zámok a sľúbila deťom, že "uvidia, čo ešte nevideli a zažijú, čo ešte nezažili", teda pravú a nefalšovanú - noc v knižnici. A potom už čarovali iba deti. Vyčarovali si predovšetkým veľmi zaujímavých hostí, ktorí prichádzali a čítali alebo rozprávali deťom rozprávky a strašidelné príbehy. Prvý spomedzi návštevníkov primátor mesta Ing. Ivan Pessel deťom priniesol okrem rozprávky aj darček pre čitateľov knižnice knižku Ľudmily Hevesiovej Huráreň a detskú hru o strašidielkach. Ďalšia dvojica rozprávačov Mgr. Oliver Solga a Peter Wittgrúber zaujali rozprávaním príbehov z histórie Pezinka a tak sa deti v tej noci dozvedeli aj to, ako mrkva zachránila Pezinok pred tureckými nájazdmi. Otázok, ktorými deti zahrnuli hostí nebolo konca, ale so svojím príbehom už čakal ďalší rozprávač spisovateľ Július Balco, ktorý prinášal úryvky zo svojich "strigônskych" rozprávok.Medzi deti prišiel aj primátor I. Pessel Potom si deti vyčarovali mladého sympatického barmana Vlada Baňáka a ten im namiesto rozprávky čaroval lahodné nápoje, lebo čas pokročil a deťom už riadne vysmädlo. Do čarodejníckych príbehov zapadlo aj zaujímavé rozprávanie troch službukonajúcich mestských policajtov - Ľubomíra Kanku, Igora Štrbíka a Róberta Mikuloviča, lebo v túto noc mestská polícia zobrala knižnicu a jej nočných návštevníkov pod zvláštnu ochranu. Deti na vlastné oči uvideli aj nepriestrelnú vestu a my sme mohli iba konštatovať: mestská polícia u detí "zabodovala".
Atmosféru čarodejníckej noci si deti podfarbili vlastnoručne vyrezanými svetlonosmi, ktoré dlho do noci osvetľovali nádvorie knižnice. Do programu patrili aj súťaže - ako inak - súťaž v "lietaní" na metle, či hľadaní čarodejných slovíčok. Deťom v túto noc patrila vlastne celá knižnica. Sériu strašidelných rozprávok zakončili poslední hostia manželia Piktorovci z pezinského divadielka Piki, ktorí zahrali deťom rozprávku na zlú noc práve keď hodiny na veži odbíjali polnoc. Deti, ktorým sa ešte nechcelo na lôžko (a čuduj sa svete, nechcelo sa nikomu!), dostali ako bonus od knižnice sfilmovaný príbeh o najznámejšom čarodejníckom učňovi Harry Potterovi - Kameň mudrcov.
Ráno čakali na deti raňajky od sponzorov - pezinských podnikateľov. Deti si odnášali domov nielen svoje tekvičky - svetlonosov a čarodejnícky preukaz plný podpisov od nočných rozprávačov, ale aj príbehy a neopakovateľné zážitky z noci strávenej v knižnici. A my, pracovníčky knižnice sme sa rozchádzali s pocitom, že sme urobili všetko preto, aby rozprávky a príbehy celkom nevymreli.


Ohodnoťte článok: